Iso ilo sinällään pienestä asiasta:))
Mulla oli tänään hygieniapassin saamisene liittyvä testi ja kylläpä olikin virlalista, Eviran valvoja tuli vielä erikseen tilannetta katsomaan vaikka siellä olikin opettaja paikalla ja mitään muuta ei saanut pulpetilla olla kuin kynä, tietyn värinen sekin. Aikaa sai käyttää min 20min ja max 45min.
Pääsin läpi, 40 kohdasta 34 oltava oikein jotta läpäisee ja passin saa, mulla oli 37 oikein:)
En jatko-opiskele varsinaisesti ruoka-alalle mutta voi olla että sosiaalialalla kys passin tarve tulee eteen, varsinkin pienissä yksiköissä joten hoidinpa sen nyt alta pois ja olen iloinen kun meni heti läpi, 14 opisk siellä oli ja 3 läpäisi sen nyt, eräs yritti jo 6 kertaa ja ei mennyt läpi..
Eviran sivuilta katselin hieman juttuja ja maalaisjärkeä käytin, osa-alueet joista siinä kyseltiin on:
mikrobiologia
ruokamyrkytykset
hygieeniset työtavat
henkilökohtainen hygienia
puhtaanapito
omavalvonta
lainsäädäntö
Kommentit (6)
Tuuria millaiset kysymykset sattuu eteen. Mulla ei ollut paljoakaan maalaisjärjellä ratkaistavia. Kuitenkin selvisin yhdellä virheellä, hyvä onni. :P
Onnea! Eihän se nyt ihan pieni juttu edes ole. Hygieniapassi on hyödyksi monenlaisia töitä haettaessa.
Kiitos!
Juu ei tuota kyllä ihan pelkällä maalaisjärjellä ja sillä tietotaidolla klaaraa minkä "jokainen itse kokkaava" päänsä sisällä kantaa vaan tarvitsee vilaista noita Evirankin sivuja noista asioista mitkä tuohon listasin kokeen käsittävän.
Pitää vaan yrittää poimia ne "oleellisimmat" jutut ja pikkufaktat oli se sitten eri ruokien lämpötiloista, mikrobeista, bakteereista, omavalvonnasta, hygieniasta tai mistä vaan ja tuo testihän ei koskaan ole ihan samanlainen kuin edeltävä vaan sisältö muuttuu joka kerta.
ap
Vilpittömään iloosi yhtyen toivotan sinulle vilpittömät onnittelut suorituksestasi! Tällaista positiivisuutta tänne tarvitaan. :)
Onnittelut!
Kiva uutinen kaiken harmaan keskellä!
Tää oli ensimmäinen hyvä asia tässä päivässä minulle, joku tuntematon henkilö jakoi pienen ilonsa netissä ja sai minutkin iloiseksi. Jaettu ilo on kaksinkertainen ilo näköjään ihan oikeasti =)
Kiitos tästä aloituksestasi ja onnea!