Onko teillä 15l vettä jokaiselle perheenjäsenelle säilöttynä?
http://www.pelastustoimi.fi/turvatietoa/ehkaise-palon-syttyminen/noudata-saannoksia/kotivara
Vai tarkoittaako tuo sitä, että jokaisessa kodissa on välineet, joilla sitä vettä voisi sen 15l/perheenjäsen varastoida?
Kommentit (10)
Ruokaa on meilläkin ja joditabletit olen hankkinut ( ja reseptilääkkeitä pidän aina ylimääräistä).
Mietin vain, että pitäisikö hankkia vettä ihan oikeasti tuo 15l vai riittääkö pari litraa pullovettä ja tyhjät kanisterit?
ap
Meillä on 5l kanisterissa vettä niinkin kauhean katastrofin varalle kuin että joku aamu vedentulo olisikin katkennut :) Saisipa ainakin kaffet keitettyä ja vähän silmiä huuhtaistua.
Eipä ole. Vessanpöntön vesisäiliöstä varmaan juotais. :(
Ei ole. Meitä on 7 henkeä että en ala kyllä säilömään mitään vesisammioita täällä. Jos maailmanloppu tulee, niin tulee sitten.
Jodia pitäisi ostaa. Vesikannuja meiltä löytyy, kun hamstrataan vettä muutenkin toistaiseksi. Kaivoa syksyllä syvennettiin, mutta emme ole sitä vielä käyttäneet talousvetenä, ennenkuin se on kunnolla tutkittu. Meni vissiin liian syvälle ja tulee jo merivesi mukaan ;=)
Ei meilläkään ole vettä säilöttynä. Iltaisin yleensä jätän vesituopin täyteen (automaattisesti, ei miettitty juttu), sillä saisi selvitä. Ja toki kaapeissa on aina muuta nestettä maitoa,limuja, vissyä, viiniä, siideriä,olutta ja väkeviä... Niistä pitäs varmaan sit alkoholi haiduttaa ja sinnitellä.
Ei ole. Jos ei ole sähköä kiskomaan vettä porakaivosta, niin sitten mennään vanhalle kaivolle ja pumpataan käsivoimin. Tämmöistä se maaseudulla asuminen on.
Eikö ole aikamoista veden tuhlaamista pitää tuollaista reserviä valmiina, kun se vesi pitää vaihtaa kuitenkin ainakin kerran viikossa, jos sen tarkoitus on pysyä juomakelpoisena?
Meillä ei ole, ei ole tilojakaan säilytellä sataa litraa vettä.
Meillä on enemmänkin. Syynä lähinnä se, että noita sähkökatkoja on ollut ja kaikki vesi on porakaivossa ja sähköpumpun takana.
Muutama kerta vuodessa kastellaan varastolla kukkia ja vaihdetaan tuoreempaa.
Myrskyvaroituksia kun tulee, laitetaan pari kannua tuoreempaa jääkaappiin juomavedeksi.
Pitäis vaan hommata se aggregaatti... mutta kun sitä tähän mennessä olis tarvittu vasta 2 kertaa, niin ei ole saanut aikaiseksi. Siinä kun pitäisi olla kolmivaihevirta, niin ei oo edullisimmasta päästä.
No eipä ole. Tai no, saunassa on kyllä saaveissa vettä, jota kai hätätilanteessa joisikin.. Ei varmaan olisi huono idea laittaa, kanistereitakin olisi tuolla tyhjänä.
Eipä ole sen puoleen joditablettejakaan. Ruokaa kyllä kertyy kaappeihin niin, että niillä elettäisiin pitkään. Jos sähköt säilyisi niin vielä pidempään kun on pakastimetkin pullollaan.