Jos olen puhelimessa sopinut meneväni töihin, voinko perua sen vielä?
Eli mitään kirjallista ei ole sovittu vaan puhelimessa. Sain tarjouksen paremmasta työstä, johon haluaisin mennä.
Sovittu työ olisi 50 %:n työajalla ja nyt sain tarjouksen ihan kokopäiväisestä työstä. Rahallisesti tarvitsisin kokoaikaisen työn :/ Kumpikin työ alkaa kahden viikon päästä.
(on tämä kun ensin ei ole töitä ja sitten kaksi yhtä aikaa....)
Kommentit (11)
Koeajallakin voit vielä nostaa kytkintä mielesi mukaan
Jep, koeajalla (ja sitä ennen tietenkin) voi lopettaa (tai olla aloittamatta) milloin haluaa, mutta kohteliaisuudesta kannattaa tietenkin ilmoittaa mahdollisimman pian ettei tulekaan :)
Ja yleisenä neuvona ja muistutuksena: myös suullinen sopimus on pätevä, tosin sellaisen olemassaoloa voi olla hieman hankala todistaa!
Kyllä sä voit sen perua. Alle vuoden työsuhteissa irtisanomisaika pn 14 vrk, ja se et edes aloita...
Voit toki perua, mutta peru asiallisesti perustellen. Älä vain jätä soittamatta siltoja poltellen.
Perumasi työ saattaa olla tulevaisuutesi työpaikka (paitsi jos teet oharit).
Kiitos vastauksista. Tässä ainoastaan huolettaa se, että alalla on pienet piirit. Ja mitäs jos minut irtisanotaankin tuosta paremmasta työstä. Ei tarvitse enää kysellä töitä tuosta toisestakaan paikasta... Töitä kovasti tarvitsen ja olin mielelläni menossa tuohon 50 %:n paikkaan. Mutta tosiaan ottaisivat minut nyt tuohon toiseen, kokoaikaiseen, ja työajatkin siinä paremmat. Itse peruspalkka on sama.
ap
Kertoisin rehellisesti mikä on homman nimi ja pahoittelisin etten voikaan tulla.
[quote author="Vierailija" time="29.01.2014 klo 22:50"]
Kertoisin rehellisesti mikä on homman nimi ja pahoittelisin etten voikaan tulla.
[/quote]Niinhän se on tehtävä. Äh, ensin saa stressata, ettei ole töitä, ja sitten saa stressata, että pitää soittaa sovittuun paikkaan, ettei tulekaan!
ap
Kyllä ne varmaan täysin ymmärtää syyn. Vaikka tietty harmittaisi, mutta kuka tuosta suuttuu.
Kaikki ymmärtävät kyllä, että jos saa tarjouksen kokopäivätyöstä eikä firma A pysty sellaista tarjoamaan, ihan kuka tahansa valitsisi firma B:n.
Ole vain herttainen oma itsesi, kerro totuus kiertelemättä ja sano että mielelläni olisit mennyt A-paikkaan mutta kun näillä oli tarjota tämä kokopäivähomma. Varmasti suhtautuvat hyvin, kun ilmoitat mahd. pian ja olet kohtelias.
Kiitos paljon teille viesteistä :) Vähän helpottaa!
Tietenkin otat sen paremman ja ei tuossa ole mitään ongelmaa, ilmoitat että sait mieleisemmä tarjouksen.