Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Matkalle 1v kanssa

Vierailija
24.01.2014 |

Hei, olemme lähdössä helmikuussa juuri 1 vuotta täyttäneen lapsemme kanssa Phuketiin Kata beachille. olemme ennen lasta käyneet kaksi kertaa Thaimaassa. Nyt kuitenkin on alkanut mietityttämään, että onhan paikka turvallinen lapsen kanssa? Netistä luin, että vuonna 2007 suomalainen lapsi oli yritetty kaapata Pattayalla. Lisäksi tiedustelen mielipidetänne, uskaltaako lapselle antaa ravintolaruokaa, vai onko viisain pysytellä purkkiruuissa? Samoin hotellin aamupala, olisi mukava antaa lapselle myös tuoreita vihanneksia, hedelmiä ym. nämä varmaan huuhdellaan kraanavedellä? Hotellimme on Phuket Kata Resort, onkohan siisti paikka? Vielä kysyn, onkohan mahdollista vaikuttaa miltä puolelta hotellia huone on, haluaisimme huoneen jonka terassille paistaa aurinko. :) ja vielä kysymys proteiineista, haluaisin kuljettaa lisäravinteeni mukana lomalle, mutta mietin uskaltaako jauhemaisia proteiinilisiä viedä koneeseen? kiitos jo etukäteen! :)

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
24.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juuri kotiuduin 1v4kk kanssa omatoimireissulta Thaimaasta. Reissu meni hyvin, jopa pitkä lento vaikkei ollut toista käsiparia mukana.

Lapsi söi paikallista ruokaa, paljon riisiä, kanaa/kalaa. Hedelmät ja mehut maistuivat. Ainoastaan pikapuuron otin kotoa mukaan (hotelleista sai kyllä puuroa). Helle ei ollut niin kova kuin yleensä ja pärjäsi hyvin uv asuilla. Vatsavaivoja tai mitään muutakaan sairautta ei ollut.Liikenne vähän hirvitti mutta ei ollut ongelmia. Ap:n kohde on helppo lapsen kanssa. Mukavaa reissua :)

2/2 |
25.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei!

 

Mukava, että saitkin jo vastauksia kysymyksiisi.

Asiakkaidemme turvallisuus lomakohteessa on meille ensisijaisen tärkeää ja seuraamme tarkasti Suomen Ulkoasiainministeriön matkustussuosituksia. Voit hyvillä mielin lähteä matkaan Phuketiin pienen lapsen kanssa.

 

Ravintoloista löytyy varmasti vaihtoehtoja myös pienempien matkaajien suuhun sopivia vaihtoehtoja mutta toki koska bakteerikanta on hieman erilainen, moni suosii varmuuden vuoksi purkkiruokia. Purkkiruokien valikoima Thaimaassa on kuitenkin melko suppea ja keskittynyt suurempiin ostoskeskuksiin, joten ruoat kannattaa ottaa jo Suomesta mukaan.

 

Thaimaassa hedelmiä kannattaa ehdottomasti suosia ja esimerkiksi pienet banaanit ovat helppo ja turvallinen välipala. Hedelmiä ja vihanneksia on varmin syödä kuorittuina.

 

 

Phuket Kata Resort on saanut asiakkailtamme mukavaa palautetta, joten voitte huoletta jatkaa loman odotusta. Voimme lisätä varauksellenne toiveen aurinkoisesta terassista kun laitat meille sähköpostia osoitteeseen myynti@finnmatkat.fi

 

Voit ottaa matkaan mukaan jauhemaista proteiinilisää, jonka kuljettaminen on sallittua sekä käsimatkatavarassa että ruumassa. Suosittelemme säilyttämään jauheen alkuperäisessä pakkauksessa.

 

Mukavaa loman odotusta!

 

Ystävällisin terveisin

Nilla/Finnmatkat

myynti@finnmatkat.fi

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi viisi kolme