Lue keskustelun säännöt.
Lähteekö vanhat veritahrat millään valkoisista puuvillalakanoista?
Kommentit (7)
pidä puolisen tuntia todella kylmässä vedessä, sitten hankaa. onko kyseessä menkkatahra, vai mitä siellä tapahtui?
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Konetiskijauhe, sitä kuumaan veteen ja lakanat likoamaan yön yli. Sitten koneeseen ja pesu 60-90 astetta. Toimi vanhoihin punaviinitahroihinkin, kun mikään muu ei auttanut!
[quote author="Vierailija" time="20.01.2014 klo 15:55"]pidä puolisen tuntia todella kylmässä vedessä, sitten hankaa. onko kyseessä menkkatahra, vai mitä siellä tapahtui?
[/quote]
Et ainakaan ole UTELIAS :D
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Lähtee ihan hyvin entsyymipitoisilla pesuaineilla kuten omolla liottamalla. Ensin toki huuhdellaan jääkylmällä vedellä ja hierot sen pesuaineen hyvin tahraan, jätät vaikuttamaan pariksi tunniksi ja sitten koneeseen. Valkoset lakanat kestää 90 astetta.
Kloorivalkaisukin tehonnee.