Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Rotikoita tai yleisesti koiria tuntevat help, en usko tuttavani osaavan kouluttaa koiraansa!

Vierailija
14.10.2020 |

Kesällä tuttavani hankki rotwailerin ja minähän en koirista tiedä mitään. Onko tuo koira vielä pentu? Kesällä siis osti sen pentuna. No ei se vielä täysikokoinen ole, mutta ihan sekipäiseltä vaikuttaa, toki se voi johtua myös siitä, että sitä ei osata käsitellä jne. Riehui ja hyppi päälleni, jäi naarmut jalkaan ja ärsyttää. Millaisia juttuja niiden kanssa pitää tehdä yms? Epäilen että sitä vain vähän ulkoilutetaan. Viisivuotias lapsi heillä aina naarmuilla, mutta tietysti lapsi tykkää koirasta ja haluaa halailla. Sivistäkää mua ytimekkäästi. En halua enää ikinä nähdä tuota otusta.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
14.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja nimikin meni pieleen, eli Rottweiler kyseessä.

Vierailija
2/7 |
14.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Ja nimikin meni pieleen, eli Rottweiler kyseessä.

Rotu siis 😬

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
14.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koira on pentu kaksivuotiaaksi. Toki koulutus pitää aloittaa heti, mutta se vaatii sitä toistoa ihan loppuun saakka. Koiralla on liian pitkät kynnet jos sen hyppiminen aiheuttaa naarmuja eli ne nyt ekaksi kuntoon, ovat vaaraksi sille koirallekkin.

4/7 |
14.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koira on vielä ihan pentu. Koiran kanssa kannattaa mennä mukaan harrastajaryhmään, että saa sille hyvän perustottelevaisuuskoulutuksen. Varsinkin jos ei ole aikaisempaa kokemusta koirista, tämä on välttämätöntä.

Vierailija
5/7 |
14.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itselläni on ollut 2 koiraa ja pelkään silti rottweilereitä kuollakseni, niin monta hallitsematonta ja aggressiivista tapausta tullut vastaan. Omistajan pitää roikkua kiinni paksussa metalliriimussa, jotta ohikulkijat säilyttäisivät kaikki sormensa.

En ikinä ottaisi rotua itselleni, koska kasvattaminen todella vaatii taitoa, saati jättäisi 5-vuotiasta koiran kanssa.

Vierailija
6/7 |
14.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koira on heille ensimmäinen ja hankittu turvaksi. Riitoja naapureiden kanssa. Kuullessani tuon syyn kauhistuin ja olen jokseenkin varma, että tästä ei hyvää seuraa. Rasvasin noita naarmuja, sen verran ikäviltä tuntuivat.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
14.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

... Koiralla on liian pitkät kynnet jos sen hyppiminen aiheuttaa naarmuja eli ne nyt ekaksi kuntoon, ovat vaaraksi sille koirallekkin.

Tai kynnet ovat sen malliset että tökkäävät ikävästi. Oman nuoremman koiran kynnet vain sojottavat niin että ne raapivat ikävästi, jos osuvat. Etenkin pentuna olin jatkuvasti kynsitty, kun pentu ei vielä osannut olla hyppimättä päin innostuessaan. Leikkaan tuon kynsiä todella harvoin, käytössäkin kuluvat aivan omaa tahtia.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yksi kuusi