Olen parikympinen ulkosuomalainen ja muuttamassa Suomeen. Mitä pitäisi tietää?
Olen siis parikympinen ulkosuomalainen ja asunut 2 vuotiaasta Afrikassa. Loppu keväällä muutan Suomeen. En ole paljon seurannut Suomalaista mediaa. Mitä pitäisi tietää kun muutan Suomeen? Tiedän official asioita, mutta en kyllä every day juttuja. Mitä pitää tietää politiikassa? Mitä mun ikäinen tekee kun ei ole koulussa tai töissä? Mitä tapoja mun pitää tietää? Saa kertoo kaikken.
Kiitos jo nyt!
Kommentit (13)
jos olisin sinä, ja minulla olisi töitä kotimaassani, niin en muuttaisi koskaan Suomeen, sillä Suomi on rasistinen maa. Vaikka sinulla on koulutus, mutta olet asunut melkein koko ikäsi Afrikassa, et tule koskaan saamaan samaa kohtelua kuin kantasuomalaiset. Ihme jos saat töitä edes siivoojana ja jos joskus pääsisit sairaanhoitajaksi niin varaudu syrjintään ja pilkkaamiseen, tulevat arvostelemaan että olet saanut koulutuksesi savimajassa tms.
Hitto soikoon, ap kysyi ihan asiallisesti ja suurin osa vastauksista on naljailua.. Ap, pitäisikö sun mennä vaikka johonkin Suomi-foorumeille, missä ihmiset puhuvat näistä asioista? Sieltä saattaisi löytyä jotain tähän liittyvää.
Suosittelen muuttamaan Helsinkiin, Tamperelle tai Turkuun. Sitten vaan päivittämään tutkinto vastaamaan täkäläisiä vaatimuksia (eli siis AMK, googleta ja ota yhteyttä suoraan oppilaitoksiin). Oppilaitosten kautta löytyy kavereita ihan varmasti ja se on mielestäni ehkä tärkeintä sopeutumisessa.
Tsemppia :-)
Kun kerran av:n jo tiedät, niin etköhän sä tiedä jo kaiken muunkin.
Ihan ensimmäisenä sinun pitää mennä työvoimatoimistoon ja tehdä joku koulutus-/työllistymissuunnitelma. Joku ammattitutkinto sinun pitäisi hankkia, jos et ole jo hankkinut. Mitä itse haluaisit tehdä?
Kas kummaa, että mitään ei Suomesta tiedä eikä osaa hakea tietoja netistä, mutta av:lle löytää... Kuvittelisi myös, että ap:n vanhemmat osaisi kertoa ihan perusasioista ja tavoista.
Mutta sellaista se on näiden Provolaisten kanssa, että ei niiden netissä näy muu kuin av.
Ainakin se, että tollanen every day-juttujen kirjottelu on tosi ärsyttävää. Se on jokapäiväiset asiat suomeksi.
t. toinen ulkosuomalainen
Älä muuta ennenkuin sinulla on työpaikka tahi opiskelupaikka, mutta tämänhän varmaan jo tiesitkin? Eli sossun jo varmaan sitten tiedätkin ;)
Ensiksi pitää panna sosiaaliturva vireille. Ota yhteyttä KELA:aan.
Oletko yli 22-vuotias? Jos olet, niin oletko varma, että sulla edelleen on Suomen kansalaisuus? Ulkosuomalainen nimittäin sen 22-vuotiaana menettää, ellei sitä erikseen ano.
Sinun maanmiehiäsi on täällä jo ihan riittävästi, ja ongelmia on.
[quote author="Vierailija" time="07.01.2014 klo 10:46"]
Olen siis parikympinen ulkosuomalainen ja asunut 2 vuotiaasta Afrikassa. Loppu keväällä muutan Suomeen. En ole paljon seurannut Suomalaista mediaa. Mitä pitäisi tietää kun muutan Suomeen? Tiedän official asioita, mutta en kyllä every day juttuja. Mitä pitää tietää politiikassa? Mitä mun ikäinen tekee kun ei ole koulussa tai töissä? Mitä tapoja mun pitää tietää? Saa kertoo kaikken.
Kiitos jo nyt!
[/quote]Kannattaa opetella paikallinen kieli eikä valittaa rasismista joka käänteessä. Muista että Suomi ei ole Afrikalle mitään velkaa
[quote author="Vierailija" time="07.01.2014 klo 11:15"]Kas kummaa, että mitään ei Suomesta tiedä eikä osaa hakea tietoja netistä, mutta av:lle löytää... Kuvittelisi myös, että ap:n vanhemmat osaisi kertoa ihan perusasioista ja tavoista.
Mutta sellaista se on näiden Provolaisten kanssa, että ei niiden netissä näy muu kuin av.
[/quote]
Äitini on suomalainen ja isä on euroopalainen, niin äiti neuvoi tänne :D ja mä luulen että jos Googlen laitan "suomalaiset tavat" niin en saa kuitenkan sitä oikeen elämän juttua. Mun äiti on asunu 30 vuotta poissa Suomesta ja käy siellä ehkä 5 vuoden välein niin sanoi ettei yritä neuvoa mua.
[quote author="Vierailija" time="07.01.2014 klo 11:21"]Ainakin se, että tollanen every day-juttujen kirjottelu on tosi ärsyttävää. Se on jokapäiväiset asiat suomeksi.
t. toinen ulkosuomalainen
[/quote]
Mä puhun ja käytän suomia tosi harvoin, ehkä 1X kuukaudessa, koska mun äiti asuu Aasiassa. Sisarusten kansa mä puhun paikalista kieltä tai englantia, isän kansa sen äidinkieltä. Mä en tiedä kaikia sanoja enkä osaa sanoa kaikkea sujuvasti, yritän kyllä opetella.
Suomen kansalaisuus mulla on ja samoin ammatti. Äiti sanoi että sairaanhoitajan pitäisi saada töitä kyyllä.