Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vanhoillislestadiolaisten pääsihteeri rinnasti insestin pikkurikkomukseen

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
06.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Järkyttävää.

 

Organisaatiokaavio kertoo ettei naisilla ole valtaa kyseisessä järjestössä.

Vierailija
2/6 |
06.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="06.01.2014 klo 10:13"]

Järkyttävää.

 

Organisaatiokaavio kertoo ettei naisilla ole valtaa kyseisessä järjestössä.

[/quote]

Vanhat papparaiset pitävät kirkollisia yhteisöjä (mieli)valtassaan ja naiset liittävät kiltisti tyttärensäkin tuollaiseen yhteisöön vapaaehtoisesti.

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
06.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kai tämä nyt voi tulla enää kenellekään uutisena?! 

Vierailija
4/6 |
06.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="06.01.2014 klo 10:05"]

Kirkolle tuntuvat insestit olevan pikkujuttuja, jotka painetaan villaisella ja hiljaisesti vaiennetaan mediasta.

 

http://www.hs.fi/kotimaa/Vanhoillislestadiolaisten+p%C3%A4%C3%A4sihteeri+rinnasti+insestin+pikkurikkomukseen/a1388897315023

 

http://www.hs.fi/kotimaa/Lestadiolaisten+kakkosmies+ajautui+umpikujaan++l%C3%A4ht%C3%B6laskenta+alkoi+kirjeest%C3%A4/a1388897961626

[/quote]

Suomen ev.lut kirkko, josta nimitystä "kirkko" yleensä käytetään, ei ole painanut villaisella näitä lasten hyväksikäyttöjä. tietääkseni lestadiolaisuus toimii ev.lut kirkon piirissä, mutta itsenäisesti. En tiedä mitä kirkko on tehnyt asian selvittämiseksi ja vastaavan ehkäisemiseksi..toivottavasti toimivia pakkokeinoja käytetään. Lahkoissa tapahtuu niin paljon muutakin henkistä väkivaltaa ja vallan väärinkäyttöä, lasten seksuaalinen hyväksikäyttö on varmasti pahimmasta päästä, mutta muihinkin väärinkäytöksiin pitäisi puuttua.

Ällöttävää että äijät keskenään hyssyttelevät karmeita rikoksia ja julistavat anteeksi annetuiksi!!!! Tottakai pahinkin rikollinen voi rukoilla armoa Jumalalta, mutta uhreilta tuskin anteeksiantoa pystyy saamaan! Uhrille olisi tärkeää että hyväksikäyttäjä joutuu rikoksesta vastuuseen.

 

Vierailija
5/6 |
06.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eipä ole näkynyt Räsäsen eikä arkkipiispan kannanottoja. Hiljaa ollaan kuin kusi sukassa. Luulisi jonkun ottava pesäeron ottavan kyseiseen toimintaa ev.lut. kirkon johdossa, mutta näemmä hiljaisesti hyväksyvät toiminnan . 

Vierailija
6/6 |
06.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä kirkko nimenomaan on painanut tämän(kin) asian villaisella. Eipä näy arkkipiispan, eikä muidenkaan kirkon edustajien kannanottoja. Tämä on sen luokan asia, että arkkipiispan pitäisi lujalla kädellä puuttua tähän ja olla asian tiimoilta jatkuvasti julkisuudessa.

 

Mutta hedelmistään puu tunnetaan.

 

Kuka haluaa kuulua ev.lut. kirkkoon enää? Täytyy olla aika välinpitämätön, jos vielä jatkaa jäsenenä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kuusi yhdeksän