Muutin Helsingistä Lappiin
, muutin helsingistä lappiin noin 4v sitten, en ole erityisen rahoissani, töitä täällä on ja en ole muuttamassa takaisin helsinkiin, ikinä. Täällä on kaikki parempaa kuin stadissa, luontoa, aktiviteetteja, vähemmän ikäviä ihmisiä, palvelut pelaa, ei tarvitse jonotella, aika täydellistä, suosittelen kovasti kaikille muuttoa harkitseville.
Kommentit (11)
No se riippuu ihan paikasta. Lappi on aika iso alue, on eri asia asua Sodankylän keskustassa kuin Hyypiön kylässä.
Oot inspiraationa täällä niille jotka haaveilevat elämää pohjoisessa 🤩 kerroppa vielä plussat ja miinukset siellä asuessa?
Plussaa: on lunta ja pimeyttä, näkyy revontulia ja tähtiä.
Miinusta: on lunta ja hyttysiä.
Vierailija kirjoitti:
No se riippuu ihan paikasta. Lappi on aika iso alue, on eri asia asua Sodankylän keskustassa kuin Hyypiön kylässä.
Hyypiö mainittu! Menisin torille mut ei oo! 😅
Eikä tarvitse lähteä Lappiinkaan asti, että saa parempaa elämänlaatua ja enemmän rahoilleen vastinetta kuin ruuhka-Suomessa.
Tulit Lappiin istumaan ja miettimään sisätiloihin. Ei minkäänlaisia luontoihmisen elkeitä.
Mihin päin Lappia?