ärsyttää, kun isovanhemmat eivät tajua..
.. Kysyä ennen kuin ostavat joululahjoja!! On totta kai ihanaa, että ostavat lahjoja, mutta olisi kiva, että kysyisivät ennen ostamista mitä tarvitsemme tai lapset haluavat, varsinkin jos ostavat mitään A4 kokoa isompaa. Nyt on sitten tulossa kaksi isoa samanlaista lahjaa kolmen pojan perheeseen, jossa olisi ollut tarvetta jollekin muullekin lahjalle.
Kommentit (6)
Sama jutu täällä! Mua ärsyttää muutenkin se tavaramäärä mikä jouluna tulee. Jos viitsisivät kysyä, että mitä pukilta on toivottu niin tulis ainakin sellaista mitä tarvii.
meilläkin anoppi tykkää lahjoista, joissa on esim 50 pikkuautoa valtavassa paketissa. Ostaisi edes yhden kunnollisen, kun sekundakrääsäautoista irtoaa palat jo aattoiltana ja niitä sitten imuroidaan ja viskotaan roskiin. Toinen ajatuskukkanen oli koottava pahvitalo jonka saa värittää. Muuten kiva mutta meillä on pieni kämppä ja sitä taloa sit potkittiin edestakaisin kun se oli tiellä.
Meillä on sovittu, että jouluna lahjoja antavat vain omat vanhemmat. Helpottaa isovanhempien elämää ja säästyneet lahjarahat voi käyttää johonkin itselle mukavaan, kylpylälomaan tai muuhun. Viisi lastenlasta ilman lahjoja = 500 euron säästö.
Huh, meillä on kyllä nämä lahja-asiat hyvin, täytyy ihan huokaista helpotuksesta. Lapset kirjoittaa toivelistat, me laitetaan ne sähköpostilla isovanhemmille jotka valitsee ensimmäisenä mitkä toiveet toteuttaa, me miehen kanssa ostetaan oman harkintamme mukaan loput. Suosittelen muillekin, lahjatoiveita lapsilla on suunnilleen suklaalevystä merkkihuppariin, helppo isovanhempien valita heille sopiva hintaluokka ja lahjat, ja on taatusti lasten mieleen.
Vitosen systeemi kuulostaa toimivalta! Täytyypä kopioida meillekin :) Kiitos!
Meidän mummot ja ukit kyselevät aina toiveita, mutta eivät kuitenkaan osta mitä toivotaan vaan jotain ihan muuta. Pahin on kuitenkin yhden lapsista kummi, joka ostaa "tosi kivoja" leluja, jotka sisältää joko 100 pikku-osaa, hajoavia partikkeleita tai pitävät kauheaa meteliä... KYSYIS ennen kuin ostaa!!