Voiko asuntolainaa saada ilman säästöjä tai takaajia?
Ollaan vakitöissä oleva pariskunta mutta kummaltakaan ei löydy takaajaa tai säästöjä saati omaisuutta jolla taata lainaa.
Onko meillä muita vaihtoehtoja kuin alkaa vaan säästämään?
Kommentit (16)
Ostettava asunto otetaan huomioon takauksessa vain 80-90 prosenttisesti. Joten pitää olla jollain tavalla saatavilla tuo 10-20 prosenttia asunnon hinnasta.
Ei. Eikä muuten henkilötakaajiakaan enää käytetä.
ASP tili on hyvä vaihtoehto, jos toinen tai molemmat on alle 39 vuotias. Asunnon ostamiseen riittää 10% säästäminen asunnon hinnasta.
S-pankista sai tuttu pariskunta ilman takaajia tai säästöjä, kysy sieltä.
Olisiko "käsirahan" verran lainan ottaminen muualta ihan typerää, tai katsottaisiko pankissa epäsopivaksi?
-AP
Me saatiin, mutta seitsemän vuotta sitten. Itse olin opiskelija ja mies töissä. 10 % ois pitänyt olla omaa, mutta otettiin sille erillinen laina ja pakollinen lainaturva ja dadaa. Nyt on seitsemän vuotta maksettu omaa pois.
5 jatkaa vielä, ottivat lainaansa pankin takauksen jolle tuli hintaa 900 e.
Ei kyllä nykyään saa mistään ilman säästöjä asuntolainaa.
ei saa nykyään. 10% pitää olla omaa rahaa.
Vierailija kirjoitti:
Olisiko "käsirahan" verran lainan ottaminen muualta ihan typerää, tai katsottaisiko pankissa epäsopivaksi?
-AP
Kysy pankista miten kannataa toimia, muutama tuttu on ottanut sen ”käsirahan” samasta pankista kuin lainankin.
Pankeilla on kova kilpailu asiakkaista ja teillä on molemmilla työpaikat, siitä vaan kilpailuttamaan ja kyselemään lainatarjouksia.
Vierailija kirjoitti:
Ei kyllä nykyään saa mistään ilman säästöjä asuntolainaa.
Ei ole totta.
Ei saisi saada, mutta saa. Puuttuva osuus vaan erillisena lainana.
Meillä rahoitettiin tuo puuttuva osuus lisälainalla samasta pankista kymmenen vuotta sitten.
Miksei teillä ole yhtään säästöjä, jos ootte lapseton pariskunta ja molemmat töissä? Alkakaa säästää nyt heti!
Ei mitään omia säästöjä tarvita mutta reaalivakuus tietylle summalle. Siitä vaan appivanhempiin yhteys.
Noup. Säästämään vaan.