Koululaisten vanhemmat- syyslomasuunnitelmat?
Reissaatteko perheen kanssa jonnekin? Miten korona rajoittaa suunnitelmia vai rajoittaako mitenkään?
Kommentit (10)
Mites luulet, että reissataan, kun ei saa syysloman ajaksi itse lomaa?
Eipä reissailla mihinkään. Toki käydään mummoloissa, kuten tähänkin asti on käyty ja ulkoillaan ja vietetään vapaa-aikaa yhdessä.
Käydään kirjastossa ja haetaan sieltä pelejä, elokuvia ja kirjoja kaikille.
Koska perheenisä ei syyslomaa vietä, olen kahden kouluikäisen lapsen kanssa ja jo se tuntuu levolta ja suurelta lomalta, kun on leppoisat kiireettomät arkiaamut. Ja saa rauhassa hommailla ja kokkailla pakasteeseen ja leipoa perheelle jotain erikoisherkkuja.
Esikoisella nyt leirikoulu edessä mutta syyslomalla emme mene minnekään minun päivillä. Lasten toisen vanhemman sisarus perheineen tulee sitten tänne kyläilemään, niin lapset viettävät serkkujensa kanssa osan lomasta.
Tänä syksynä varmaan kaikkien kohdalla on aika hiljaista minkään reissujen kanssa. Tilanne on ollut tiedossa jo keväällä, joten eipä varmaan monikaan ole matkoja varaillut. Harvalla edes on lomaa syksyisin.
Minä olen pyytänyt 2 päivää töistä vapaaksi, mutta en vielä tiedä, mitä aion tehdä.
Suunnitelmana tehdä töitä sillä välin kun teinit nukkuu puolille päivin, vanuu vielä vähän sängyssä ja siirtyy aamupalalounaan kautta pelaamaan tai tekemään muita omia juttujaan.
Liikutaan paljon ulkona kaukana muista ihmisistä. Laitetaan hyvää ruokaa. Noudetaan ostokset kaupan noutopisteestä. Pohditaan vaatteiden kierrättämistä. Ommellaan ja korjataan vanhoista vaikka uusia. Pärjätään varmasti ennen koronaa hankituilla vaatteilla. Kenkiä kävimme kerran täydentämässä maskit kasvoilla niin, että lapsetkin olivat mukana.
Arvostelkaa vain lasten viemisestä ostoskeskukseen. Huomasimme, että pakettitoimitukset joutuu kuitenkin hakemaan ruuhkaisista kioskeista, joten siksi valitsimme sovittaa kenkiä kaupassa ja ostaa sieltä, niin saadaan kerralla sopivia.
Tahdomme kertoa kaiken mitä olemme tehneet sen eteen, ettei korona leviäisi, sillä olemme hyvin vihaisia, kun se nyt leviää. Tiesimme kyllä, että näin tulee käymään, sillä olemme seuranneet koronatiedotusta ja Marin sanoi keväällä, että toista yhtä suurta sulkua ei tulla Suomessa korona vuoksi tekemään (talous ei kestä, osataan lukea rivien välistä) Kestääkö talous sitten sen, että emme kuluta? Olemme vihasiia huolimattomille ihmisille ja yhteiskunnalle, joka ei aseta pakkoja.
Ärsyttää suunnattomasti, kun ei ole vieläkään saatu aikaiseksi antaa etäopetusta, vaan aina vain pitäisi itse vastata kotiopetuksesta. Onneksi lasten koulumenestys on aivan huippua, eikä heillä ole ollut sosiaalisia ongelmia. Korona-aika rajoittaa sosiaalista tekemistä, mutta ovat tavanneet eristäytyviä sukulaislapsia ja myös vanhuksia hallitusti.
Ennen vanhusten vapaampaa tapaamista olemme huolehtineet eristäytymisestä erityisen huolella. Loma tai opiskelu kotoa käsin mahdollistaa vanhusten tapaamisen myös lapsille. Täytyy anoa vähän jatkoa lomalle/lupaa opiskella kotona, että emme vie koronaa tuliaisina. Ainut paikka saada korona on koulu. Meillä vanhemmilla on ollut etätyöt helmikuusta asti. Huolehdimme myös vanhuksille ruuat kotiin yms. jotta eivät menisi itse kauppoihin.
Vanhemmat normaalisti töissä, lapset tylsistyvät keskenään ja juoksevat vailla holttia pitkin lähiötä.
Siinä kai se suunnitelma.
Vierailija kirjoitti:
Vanhemmat normaalisti töissä, lapset tylsistyvät keskenään ja juoksevat vailla holttia pitkin lähiötä.
Siinä kai se suunnitelma.
Näin se taitaa joillakin mennä, ikävä kyllä. Minulla on korkeammat kriteerit omien lasteni kohdalla. He kuuntelevat minua ja ovat ymmärtäneet, että koronaa on yritettävä estää leviämästä.
Kaverit eivät ole luotettua seuraa näin korona-aikana. Moni kaveri on käytöksellään muodostunut pettymykseksi. Joukkuelajit ja ostoskeskukset heillä edelleen ohjelmassa. Kuinka ajattelematonta!
Muakin kiinnostaa!!