Onko teistä ok että etä tapaa lapsensa vain 4x/kk
Tilanne siis se, että lapseni on 3v, meillä on yhteishuoltajuus lapsen isän kanssa. Tapaamiset ollaan lv kanssa sovittu niin, että vanhemmat sopivat keskenään tapaamiset (oltiin todella hyvissä väleissä ennen isän uutta parisuhdetta, jonka myötä lapsi menetti paljon isästään). Sovittiin, että näkee ainakin minimissään jokatoinen vklp etää. Olen isälle painottanut monesti, että lasta saa tavata myös aina arkisin kun haluaa, viedä puistoon tai olla vaan, en todellakaan kiellä ja olisi hyvä jos näkisivät enemmänkin kuin sen jokatoinen vklp. Asumme n. 1km päässä toisistamme, hänen työpaikkansa meidän vieressä. Ihmettelen, kun perästä ei vaan kuulu, ei kysy lasta viikolla, aina ottaa lapsen mielellään vklp kyllä ja heillä menee silloin hyvin ja lapsi tulee hyväntuulisena takaisin kotiin. Asiat alkoi mennä huonompaan kun etä alkoi suhteeseen entisen naisen kanssa, jolla edellisestä suhteesta 1v lapsi, silloin heidän alkaessaan suhteeseen lapsi oli vauva vasta, joten ymmärrän kyllä, että heilläkin omat juttunsa pienen lapsen kanssa. Tuntuu kuitenkin lapsen puolesta pahalta, kun haluaisi tavata isäänsä varmasti useammin, mutta isästä ei kuulu, ja jos kyselen, niin saan epämääräisiä vastauksia ja ehkä kerran näkee sovittujen tapaamisten ulkopuolella, kunnes asia taas jää. En jaksa kokoajan kinuta tapaamaan lastaan arkisinkin. Ei soittele tai muutakaan. Jos minulla olisi joku tärkeä meno, niin isä ei koskaan voi ottaa lasta, koska on ”muuta”. Olen kysynyt nätisti ja ollut asiallinen, mutta näin 9kk jälkeen alkaa mennä kärsivällisyys, tuntuu, kuin lapsi olisi vain isälle ja hänen naisystävällensä ylimääräinen taakka, koska myöskään viikonloppuja ei voi kerran vuodessa vaihtaa jos lapsen olisi tarkoitus tavata sukulaisiaan ja isä silti saisi yhden ns ylimääräisen viikonlopun, eli ei vähennä tapaamisia (jotka ei muutenkaan tunnu olevan prioriteetti nro1), edelleen, isä saisi siis tavata lasta myös viikolla koska tahansa. Mulla on jotenkin tosi katkera olo, koska lapsi kaipaa isäänsä ja isä silti hengailee lähellä uuden perheensä kanssa ja naisen lapsi mahtuu kuvioon, mutta hänen oma lapsi sitten on liikaa tässä yhtälössä. Ymmärtäisin että omaa lasta nähdään vain sen parina viikonloppuna kuukaudesta, mikäli välimatkaa olisi enemmän kuin se 1km, esim jos kyse olisi jostain 150km matkasta. Mulle itselle on vaikeaa olla lapsesta erossa edes sitä viikonloppua, niin ei vaan mene järkeen miten omaa lasta pystyy nähdä vain kahden viikon välein jos on mahdollisuus nähdä arkisin ja viikollakin.
Kommentit (7)
Totta kai on ok. Te olette sopineet että minimissään joka toinen viikonloppu, ja näin toimitaan. Se on hyvä niin.
Ei mulla ja mun eksälläkään ole välimatkaa kuin puoli kilometriä, mutta lapsi on miehellä tasan ne joka toinen viikonloppu, ja kaikki on tyytyväisiä tilanteeseen.
Lopeta ap se eksän ahdistelu ja anna hänen elää uutta elämäänsä, kunhan tuosta sovitusta minimihuoltajuusvelvoitteesta pitää kiinni. Lapsi kyllä tottuu siihen että näkee isäänsä vain joka toinen viikonloppu.
Hyvin sulla menee, täällä tapaamistahti noin 4x/vuosi ja kiinnostus sen kun harvenee. Tapaamisilla etävanhempi jaksaa rooliaan 4-6tuntia, öiksi ei ota lapsia luokseen.
Ei voi pakottaa tapaamaan lasta. Ikävää, mutta monet miehet tekevät noin.
Tuo tarve on sinun, ei lapsen. Itse tapailin nuorinta noin kerran kuussa+ lomat ikävuodet 4-10. Sen jälkeen muutin lähemmäs ja nähtiin 2 kertaa kuussa kunnes muutti luokseni asumaan ja asuu luonani aikuiseksi asti.
Kyllä minua etäisänä tuollainen itkettää, onneksi minä saan nähdä omaa lastani todella usein. Itse näen lasta joka toinen viikko ja lisäksi myös exän viikolla saan tavata lasta ja viedä uimaan tms. Yt. 45-v valkoinen heteromies
"Olen isälle painottanut monesti, että lasta saa tavata myös aina arkisin kun haluaa, viedä puistoon tai olla vaan, en todellakaan kiellä ja olisi hyvä jos näkisivät enemmänkin kuin sen jokatoinen vklp"
Kuulostaa että haluat vain itse viikolla lapsivapaata
Oho tuli kirjoitusvirhe. Ei siis alkanut suhteeseen entisen naisen kanssa, vaan uuden naisen kanssa, jolla oli lapsi entisestä suhteesta. Eli he ovat uusperhe myös.