Mitä!! Järkytyin, se teiniäiti ohjelman Viima onkin poika!
Ei oo todellista :D oon luullu sitä tytöksi, nyt vasta kun katosin yhtä jaksoa niin se Demi sanoi jotain et äitin pieni poika.. Eikä, kuulostaa niin tytön nimeltä.
Kommentit (30)
Hahahahhaaa voi ei :D Olisi pitänyt mainita varmaan vähän tarkemmin! Onneksi nyt selvisi :)
-Demi
Mun mielestä Viima on pojan nimi ja Demin lapsi näyttääkin ihan pojalta.
Viima . . . Viina
Mielikuva nimestä.
Minusta Viima on hyvä nimi ja ihan pojan nimi :) Mun kaverilla on Viima-koira joka on tyttö, sitä luulin pitkään urokseksi.
[quote author="Vierailija" time="17.12.2013 klo 18:22"]
Viima . . . Viina
Mielikuva nimestä.
[/quote]
Mielikuva, jonka sinun mielesi synnytti.
Tomi Björkin kummityttö on Viima. Itekki mietin että kumman nimi sr nyt on, poika vai tyttö...
Ne on noita ihmeen hippinimiä, mistä ei todellakaan voi ikinä tietää...
Käsittääkseni nimi on sukupuolineutraali, yhtä paljon sen nimisiä tyttöjä ja poikia. Toi lapsi ei kyllä näytä todellakaan tytölle :D?
Siis järkytyitkö että on antaneet pojalle nimeksi Viima vai siitä että olit itse ajatellut automaattisesti että on tyttö...? Mä ainakin oletin että hän on poika, koska mielikuva nimestä on jotakin Pyryn suntaan ja Viima on minusta hauska nimi. Mutta sen verran tajusin että jos olisivat halunneet että vauvan sukupuolesta ei voi erehtyä nimen perusteella, niin olisivat varmaan nimenneet lapsen Jussiksi tai Erkaksi, joten siksi en hirveän suurta osaa maailmankuvastani sukupuolioletukseni varaan rakentanut... :)
Minäkään en ollut aluksi varma, mutta ajattelin kuitenkin Viiman ennemmin pojaksi kuin tytöksi. Kaunis nimi.
Tää muksu on se niin paljon täälläkin haukuttu Viima Nuutti Lei,Lei
Järkytyin siis siitä, että olen automaattisesti ajatellut, että tuo Viima on tyttö.
ap
[quote author="Vierailija" time="16.12.2013 klo 16:56"]
Tää muksu on se niin paljon täälläkin haukuttu Viima Nuutti Lei,Lei
[/quote]
Wtf, Leilei? Oikeasti?
Onhan myös Niila pojan nimi ja se samantyylinen ja a-päätteinen. Se tosin taitaa olla lappalaisalueelta, mikä se selittää vähän erikoisuutta.
Mielestäni Viima on hyvä nimi pojalle ja tykkään myös siitä blogista. Tosin on pakko tunnustaa, että itse alussa luin nimeä väärin Vilmaksi ja yllätyin kun olikin poika, mutta sitten tajusin lukea nimenkin jo oikein.. ;)
Sama täällä, mä luulin kans koko ajan että se on tyttö!
Eikös kolmas nimi (Lei Lei) tule lapsen isältä joka siis ei suomalainen?
Mä luulin että Lei Lei on Viiman isän lempinimi?? Niinhän se Demi oli kirjoittanut poikakaverinsa synttärikakkuunkin ja sanoi että on sen lempinimi. Ja onhan se ihan suomalainen?
Leilei tulee isän lempinimestä, isä on ihan suomalainen Ilkka
Täälläkin yksi, joka on luullut Viiman olevan tyttö!! Muu ei käynyt mielessäkään.