Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Koiranomistajat tyhmempiä ja vähemmän koulutettuja

Vierailija
14.12.2013 |

Koiranomistajat tyhmempiä ja vähemmin koulutettuja - ei ihme, miksi toisten huomioon ottaminen heikkoa

 

"Cat owners are more intelligent than dog owners

People with cats as pets are generally smarter and better educated than dog owners, it has been revealed.

Researchers from the University of Bristol looked at the 20.8 million dog and cat owners in the UK to identify their various characteristics.

Dog owners tended to to live in bigger households and have young children while those with cats tended to be female an live in semi-urban/rural locations.

But interestingly cat owners were also 1.36 times more likely to have a university degree than dog lovers - meaning that they, and their pets, are smarter.

The experts think this is because cats better fit into the lifestyle of educated young professionals… but we all know it's really the cats being discerning about their owners.
Dr Jane Murray said: "The study has shown many common factors relating to cat and dog ownership, such as a garden and rural location, but it has also identified some notable differences.

“In particular, the difference in the level of education achieved by a household owning cats and dogs. The reason for this association is unclear.

"It is unlikely to be related to household income as this variable was not shown to be significant but it could be related to household members with longer working hours having less time available to care for a dog."

LINKS
University of Bristol
- See more at: http://newslite.tv/2010/02/08/cat-owners-are-more-intelligen.html#sthash.lCbR0bbH.dpuf"

Kommentit (18)

Vierailija
1/18 |
14.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kissojen ymmärtäminen vaatii enemmän ihmiseltä, koirat ovat yksioikoisempia. Ehkä kissojen ainutlaatuisuus ei aukea "vähemmän älykkäille"? En siis ollenkaan väitä etteikö koirienkin omistajissa olisi älykkäitä mutta heidän joukossaan on varmasti näitä tyhmempiä enemmän. Perustelen tätä sillä että koiranomistajissa on usein kissaninhoajia mutta kissanomistajissa on sen sijaan paljon vähemmän koiranvihaajia. Älykäs ihminen ei vihaa mitään eläinlajia.

Vierailija
2/18 |
14.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei jukoliste näitä kissaihmiset vs. koiraihmiset -juttuja. Ainoa tehtävissä oleva päätelmä on, että tätä kinastelua käyvät ihmiset ovat kaikki jääneet leikki-ikäisen tasolle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/18 |
14.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Metsästäjillä on paljon koiria, ehkä se selittää.

Vierailija
4/18 |
14.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

mitä jos meil on molemmat? :-D

Vierailija
5/18 |
14.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla on kissa ja koira. Aina on ollut kumpiakin. Pidän molemmista, koirassa on enemmän työtä minun kokemukseni mukaan. Koira tarvitsee enemmän ihmisen seuraa ja pitää usein ottaa mukaan jos jäät jonnekin yöksi yms.

 

Kissassa taas ei ole niin paljon vastuuta, mutta kissat ovat myös älykkäitä ja seurallisia omalla tavallaan. Vaikka kissa ei ole niin riippuvainen ihmisestä (esim. lenkkeilytys tietyn ajan välein) niin kissa todellakin tarvitsee ihmisen seuraa, läheisyyttä ja leikitystä että siitä tulee täyspäinen yksilö.

 

Kummatkin ihania omalla tavallaan ja kaikilla on ollut oma luonteensa/persoonallisuutensa. Ei tule toista samanlaista, olipa kissa tai koira.

Vierailija
6/18 |
14.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos on sekä kissa että koira nämä kumoavat toistensa maagiset, omistajansa älyyn ja koulutukseen vaikuttavat ominaisuudet.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/18 |
15.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

no tuosta on viitteitä

Vierailija
8/18 |
15.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="14.12.2013 klo 20:44"]

Metsästäjillä on paljon koiria, ehkä se selittää.

[/quote] Jep. Fiksut ihmiset voisivat yhtä hyvin käyttää metsästyskissoja.

 

-Mies 28v-

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/18 |
15.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

eivät ole kovin hyviä keskustelemaan

Vierailija
10/18 |
15.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

PIPSALLA EI OLE KOIRAA. ÄLÄ HAUKU PIPSAA. HÄRÖTIN TÄMÄN KETJUN TYPERÄ AV MAMMA. OLET VAIN KATEELLINEN PIPSALLE

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/18 |
23.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koiranomistajat ovatkin usein syrjäytyneitä   hankkivat koiria pelokkeeksi muita ihmisiä kohtaan. Koiranomistaminen pitäisi kieltää soviaalituilla eläviltä, me muut maksemma ne koiratkin. Jos ei itse tienaa, ei pitäisi koiriakaan olla muiden kiusaksi

Vierailija
12/18 |
23.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

AI niin kuin Sauli-pressa, englannin kuningatar ym.syrjäytyneet koiranomistajat. Kyllä ihmiset on typeriä, kun tällaisia päätelmiä tekevät. T. Akateemiset koiranomistajat, jotka eivät vihaa kissoja, eivätkä pelottele koirilla. Hoh Hoh, mitä juttuja täällä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/18 |
23.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juu, näin asia varmastikin on ;)

 

tv. Psykologi, mieheni lääkäri, perheessä 3 koiraa ja 2 kissaa.

Vierailija
14/18 |
23.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

2 akateemista tutkintoa, kaksi koiraa. Kissoista tykkään myös, mutta en siitä hajusta, jonka kotiin tuovat. Fifini eivät ole olemassa pelotteen vuoksi vaikka toki ymmärrän, että varsin hurjia ilmestyksiä nämä pienet pumpulipallot ovat :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/18 |
23.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi herttinen noita "tutkimuksia". Kun vielä joku selittää minulle, millä ihmeen logiikalla koulutustaso on yks-yhteen sidoksissa ÄLYKKYYTEEN ja varsinkin: millä logiikalla omistajan koulutustaso tekee lemmikistäkin älykkään?

 

Niinhän tuossa nimittäin sanottiin: "But interestingly cat owners were also 1.36 times more likely to have a university degree than dog lovers - meaning that they, AND THEIR PETS, are smarter."

 

Ja loppupeleissä: mitä ihmettä tuosta muka pitäisi sitten päätellä yksilötasolla? No ei yhtikäs mitään, koska edelleen kaikenlaisilla koulutustasoilla ja ÄO:lla varustetut ihmiset hankkivat koiria sekä kissoja.

 

(minulla ei ole kumpaakaan lemmikkiä, mutta näin yhteiskuntatieteilijänä vain ärsyttävät huonot tutkimusuutiset ja - jos itse tutkimuskin on tuota huttutasoa kuin uutisjuttukin - huonot tutkimukset)

Vierailija
16/18 |
23.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

tämänsuuntaisia havaintoja minullakin on, koiranomistajat ovat jotenkn lapsellisia.

Vierailija
17/18 |
30.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaarallisten koirarotujen omistajilla on lisäksi huomattavasti enemmän psykoottisia taipumuksia kuin muiden koirarotujen omistajilla, ja arkikokemus vahvistaa tämän. Koirien lisääntyminen Suomessa on huolestuttava ilmiö - kansakunta tyhmistyy ja raaistuu.

Vierailija
18/18 |
30.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei tuosta tarvitse suuttua. Mutta keskimäärin ap taitaa olla oikeassa, huomatkaa siis keskimäärin. Tiedän paljonkin, keillä on molempia ja maataloissa aikoinaan oli itsestään selvää, että molemmat. Mutta useimmiten vähän yhteiskunnasta vieraantuneella porukalla jos on lemmikki, se on koira, joka on yleensä iso. Älkää isojen koirien omistajat ottako tästä neniinne, se ei sulje pois etteikö fiksulla ihmisellä voisi olla isoa koiraa, mutta niillä vähemmän fiksuilla se on yleistä. Kissoja on taas oman ei mihinkään perustuvan ja täysin mututuntumalla tehdyn tutkimukseni perusteella eniten suht. koulutetuilla yksin elävillä naisilla ja maalaistaloissa. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kahdeksan kaksi