Uskallatko käydä vielä kampaajalla/parturissa?
Kommentit (24)
Tottakai. Kävin myös alkuvuodesta koko ajan normaalisti kampaajalla noin 5 viikon välein. Onhan minun käytävä myös töissäkin normaalisti.
Asun alueella, jossa on hyvin vähän tartuntoja. Eli uskallan siis vielä, mutta jos asuisin esim. pk-seudulla niin en kävisi. Kampaaja ei kuitenkaan ole mikään välttämättömyys. Rinnastan myös hierojan tähän samaan. Minulla on ensi viikoksi varattu hieroja, ja sen ajan aion käyttää, mutta en varmaan uskalla varata enää lisäaikoja kun ei voi tietää paheneeko tilanne täällä meidänkin kaupungissa.
En ole käynyt tammikuun jälkeen. Keväällä päätin alkaa kasvattaa hiuksia, mistä olin pitkään haaveillut.
Helsingissä asun, ihan noraalisti olen kampaajalla käynyt koko ajan. Miksi en olisi?
Ihan normaalisti olen käynty koko koronahömpötyksen ajan. Käynhän minä töissäkin normaalisti, asiakaspalvelutehtävissä ihmisten ilmoilla. Korona on sairastettu jo maaliskuussa pois alta.
En. Ei liity mitenkään kotonaan, vaan surkeisiin parturi-kampaajiin. Viimeiset viisi vuotta olen värjännyt ja leikannut hiukseni itse.
Kyllä. Mutta käyn kolmen kuukauden välein. Olen ollut ainoa asiakas pikkukampaamossa, niin se ei pelota.
Helposti uskallan. Elän täysin samanlaista elämää kuin ennen koronaakin. Asun Jyväskylässä.
En uskalla tai pikemminkin halua mennä enää minnekään. Tammikuussa vielä teki mieli kampaajalle kun harkitsin hiusmuutosta ja odotin kevättä, mutten sitten mennyt. Enää en näe tarvetta tuollekaan, sellaisia "ylimääräisiä" asioita joita ilman näköjään pärjään.
Miksen uskaltaisi? Koko ajan oon ollut töissä asiakkaiden kanssa. Ei ongelmia.
Aika on tunnin päästä. Kunnassani tuli viisi tapausta vasta toissa viikolla. Kampaajan yleensäkin ottaa yhden kerrallaan.
En kuitenkaan vähättele koronariskiä. En menisi kampaamoon, jossa on paljon ihmisiä samaan aikaan.
Uskallan. Olen menossa perjantaina.