Oletteko huomanneet mitään yhteyttä synnytyksen kestolla ja vauvan itkuisuudella?
Jos vauvasi oli kovin itkuinen (ns. koliikki tai high need vauva), niin kuinka kauan kesti synnytys? Kauanko oli vedet menneenä? Tuliko tulehdusta/kuumetta? Keltaisuutta?
Kommentit (17)
normaalin pituinen ensisynnytys (11h) ponnistus 10 min, ei keltaisuutta tai muitakaan ongelmia... Kolmannella lievää koliikkia nopea synnytys, ponnistus, lapsella ei mitään vaivoja...
En oo huomannut yhteyttä!
kaksi vuorokautta. Supistuksia koko tuon ajan enemmän tai vähemmän säännöllisesti. Virallinen synntyksen kesto 8 h, ponnistus 15 min.
Itselleni sain tulehduksen, johon lääkkeeksi antibioottia suonensisäisesti (ensimmäinen lääkepullo meni salissa ennen vauvan syntymää).
Vauvalla keltaisuutta. Vauva itki jo laitoksella koko ajan. Sylistä ei voinut laskea ilman huutoa noin neljään kuukauteen. Senkin jälkeen vielä muutaman kuukauden todella itkuinen.
Nyt " vauva" on jo 1½v. ja elämä hymyilee =)
hoitajatkin ihmetteli kahden vuorokauden ikäistä vauvaa joka vaan huusi ja huusi.
Ei eroa tyytyväisiä ovat olleet:)
Ensimmäinen tosin hiukan itkuisempi mutta taisi johtua siitä että äiti oli ensimmäistä kertaa asialla:)
Synnytys kesti 6 h, vedet meni ponnistaessa, ei mitään erityistä.
Kakkonen ei ole ollut erityisen itkuinen vauva. Synnytys kesti 12 h, kalvot puhkaistiin, huomattavasti kivuliaampi kuin esikoisen synnytys. Ei muuta erikoisvaivaa.
lopulta sektio -> koliikki vauva.
Käynnistys, pitkyttynyt ponnistusvaihe, imukuppi -> vauva joka itki vain nälkäänsä/väsymystä.
(no, onhan niitä kyllä lahjakkaampiakin nukkujia :)
vaikka toista synnytettiin 12 h ja toista 3,5 h. Kummallakaan ei keltaisuutta, toisella alhaiset sokerit ja lämmöt ekan vuorokauden.
Vierailija:
lopulta sektio -> koliikki vauva.Käynnistys, pitkyttynyt ponnistusvaihe, imukuppi -> vauva joka itki vain nälkäänsä/väsymystä.
Ei itkenyt juurikaan, siinä 2 viikon ja puolentoista kuun ikäisenä saattoi illalla itkeä puolisen tuntia mahaa tai jotain, mutta ei joka ilta.
vedet meni noin 18h ennen syntymää, penisiliiniä sain suoneen ennenkuin vauva syntyi
vauva aluksi tehohoidossa 5pv
laitoksella ja ehkä viikon kotona oli aika itkuinen, mutta sen jälkeen oli lähes puoli vuotta ettei itkenyt oikeastaan ollenkaan, yöt olivat alkuun katkonaisia, mutta ei siis mitään koliikkia tms.
ihana lapsi!
vesien menosta 20 t ja 12 minuuttia vesien menosta
vauva vilkas, mutta vähän itkevä, nopeasti kehittynyt
Vedet menivät hieman ennen sitä. Lopulta tehtiin kiireellinen sektio. Lapsemme ei itkenyt koskaan muuta kuin nälkää.
Vierailija:
Vedet menivät hieman ennen sitä. Lopulta tehtiin kiireellinen sektio. Lapsemme ei itkenyt koskaan muuta kuin nälkää.
synnytys käynnistettiin ja säännöllisten supistusten alusta meni aika tasan vuorokausi pojan syntymään. Kalvot puhkaistiin ja vedet menivät 6h ennen syntymää. Ponnistus 30min. Suuritarpeisuus kävi selväksi jo ekoina elinpäivinä, koliikki puhkesi 3vko iässä.
Kuopus taas oli paljon rauhallisempi vauva ja synnytys kesti n. 8h, josta ponnistusvaihe muutaman minuutin.
kestoiltaan 5h-1h(ponnistukset 20min-1min) ja kaikki olleet aluksi(pari ekaa viikkoa) tosi hiljaisia ja rauhallisia tapauksia.
Ensimmäinen n. 9 tuntia, itkuinen vauva, ensimmäiset 6kk itki lähes koko valveillaoloaikansa. Toinen synnytys n. 2h, tuloksen ns. helppo vauva. Kummallakaan ei keltaisuutta.
Ei ainakaan tänne tulleiden kommenttien perusteella näytä olevan yhteyttä.
Eli meillä oli tosi helppo vauva. Ensimmäiseen kahteen viikkoon ei itkenyt juuri lainkaan ja senkin jälkeen vain väsymystä ja nälkää. Tosi vähän itkeskeli ja oli muutenkin helppo.
Synnytys kesti 8h, ponnistusvaihe 36min. Keltaisuutta tms. ei ollut.
Siskollani taas oli hiukan lyhyempi synnytys kuin minulla ja hänellä oli koliikkivauva joka vanhempanakin itkeskeli paljon.