Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Tiesitkö, että Suomessa on jo nyt OECD-maiden eniten sairaanhoitajia?

Vierailija
26.09.2020 |

Marinhan oli kovasti ajamassa hoitajamitoitusta. Ja mihin perustuu 0.7? Siihen, että se on suurempi kuin 0.6 vai ihan analyysiin? Ei tietenkään. Se mihinkään perustu. Taisi joku Maria Guzenina tms. keksiä.

Aalto-yliopiston professori emeritus Erkki Vauramo sanoo, että ”Suomessa ei ole edes tajuttu, kuinka suuri miehitys” työvoimalla mitattuna täällä jo on. OECD:n maaraportin mukaan Suomessa on sairaanhoitajia kolmanneksi eniten. Edellä ovat vain Norja ja Islanti.

Väitettyä hoitajapulaa ei olekaan – sen sijaan väärinmitoitettua hoitoa, todetaan laajassa Kunnallisalan kehittämissäätiön ikääntymisen ja sote-uudistuksen tutkimusraportissa.

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000006641314.html

– Sitten on ilmennyt, että tämä raportti on esitelty eduskunnalle. Tulee kysyneeksi, ymmärtävätkö poliittiset päättäjät mistä tässä on kyse, Vauramo, yksi raportin kirjoittajista sanoo.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
30.09.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin, miksi juuri meillä on hoitsupula vaikka on niin paljon hoitajiakin?

Eikös kritiikki silloin ole aiheellista?

Vierailija
2/5 |
30.09.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hoitajia on koulutettu, mutta ei ne kaikki tee hoitotyötä. Ei ainakaan Suomessa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
30.09.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tiedon. Työn organisointi ja johtaminen on umpisurkeaa ja hoitajat puuhastelee kaikkea turhaa. Esim hollannissa gebuurtzorg-tiimimalli vanhustenhoidossa toimii loistavasti PUOLET PIENEMMÄLLÄ hoitajien määrällä kuin suomessa. Muualla osataan.

Suurin syy on joustamaton ay liike erityisesti tehy.

T. Sote-pomo

Vierailija
4/5 |
01.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

-

Vierailija
5/5 |
05.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

On siis perin kumma että juuri meillä on pulaa hoitajista kun homma ei ole kiinni kuin rationalisoinnista. Näköjään satsataan määrään laadun sijaan ja pääministerihän huomasi tässä markkinaraon olla itsekin aktiivinen tuossa ennen vaaleja.