Eskarista poissaolo matkan takia
Esikoiseni on aloittamassa ensi syksynä eskarin ja koska kokemusta ei siitä vielä ole niin koko homma on aika vieras minulle.
Siksi yksinkertainen kysymys: voiko eskarista olla pois matkan takia vai kannattaisiko matka ajoittaa esim. syyslomaviikolle? Miten teillä on toimittu?
Kommentit (9)
Itse ei olla ehditty lomailemaan mutta ihan vapaasti näyttävät antavan vapaata ainakin meidän eskarissa (päiväkodin yhteydessä). Ainakin pari lasta on kuukauden thaimaassa keväällä ja nyt syksyllä useampi ollut viikon lomilla.
Tosin hyvin erilaisia kokemuksia kaverilla jonka lapsi on koulun yhteydessä olevassa eskarissa. Todella nihkeästi oli viikon loma myönnetty.
eskari ei ole pakollinen, joten pois voi olla,tai olla osallistumatta koko eskariin.
Eskari ei ole mitenkään pakollinen yhdellekään lapselle ja sieltä saa olla pois niin paljon kuin haluaa. Eihän sinne ole pakko mennä ollenkaan, niin miksei saisi olla poiskin.
Meidän lapset ovat kaikki olleet koulun yhteydessä olevassa eskarissa (kahdessa eri eskarissa,) eikä tosiaan ole ollut mikään ongelma lähteä lomalle tai pitää muuten vaan ylimääräisiä vapaita.
Meidän lapset ovat kyllä olleet koulustakin lähes joka vuosi viikon pois loman takia, eikä ole sielläkään ollut ongelma. Viikon kouluhommat on tehty kotona ennen lomaa, eikä ole tarvinnut ottaa kirjoja mukaan lomalle. Ovat kyllä kaikki hyviä koulussa eli koulu ei ole mitenkään kärsinyt tai lapset jääneet jälkeen.
No todellakin voi olla. Eskari ei toistaiseksi ole pakollinen, vaan jokaisella on oikeus ilmaiseen esiopetukseen. Koulustakin saa yleensä olla poissa matkan takia.
lto
Kyllähän koulustakin voi olla pois matkan takia, joten miksipä ei eskaristakin.
Me oltiin eskarivuonna reissussa ja ilmoitin vaan normaalisti, että lapsi lomailee viikon x. Samoin meille syntyi nuorempi lapsi tuon vuoden aikana, niin silloin lapsi oli muistaakseni myös viikon pois, kun möhnittiin kaikki neljä täällä kotona ja luotiin uutta perhettä. Lto:n mielestä oli hyvä idea antaa lapsen olla kotona muutama päivä pikkusisaruksen takia. Muuten kävi kyllä säännöllisesti.
Matkustaahan jotkut koululaistenkin kanssa mihin aikaan vaan. Joutuu kyllä sit läksyjä tekemään. Kaikki lapset eivät sellaisesta tykkää, eivät siis haluaisi olla poissa koulusta.
Ei eskarista poissaolo ole niin vakavaa. Ei se ole pakollista kuten koulunkäynti (tai siis oppivelvollisuus) eikä lapsi jää mitenkään jälkeen mistään vaikka olisi viikon pois.