Postin uuden hallituksen puheenjohtajan kova neuvo: Koronakriisi on hyvä hetki pohtia, keitä yrityksissä ei oikeastaan tarvita
Kun oikein tarkkaan ajatellaan, niin näinhän se itse asiassa juurikin on.
Kommentit (8)
Ja nyt etätöissä olevat ihmiset on helppo korvata halvemmalla työvoimalla, paitsi ne joilla on jotain erityisosaamista. Tässä lähtee kuulkaa vielä tuhansia työpaikkoja Suomesta ja Euroopasta...
Kyllä ainakin meillä on näinä aikoina etätyössä selvästi esiin, ketkä ovat yrityksen todellinen selkäranka joiden työsuorituksen myötä yritys pyörii ja menestyy ja toisaalta ne, jotka ovat enemmänkin yrityksen elättejä.
Olen töissä tehtaassa jossa 150 työntekijää. Heti osaisin nimetä 20 työntekijää irtisanottaviksi ja tuotanto ei putoaisi yhtään kun eivät tee juuri mitään. Töissä tauot venyy, kännykkää selataan, käydään tupakilla ja haetaan kahvia. Varmasti muissakin firmoissa saikkipinnareita ja laiskureita joille riittää läsnäolo työpaikalla mutta mitään työtä eivät haluaisi tehdä.
Olen samaa mieltä, johtajaporukka joka ei ymmärrä edes firmansa tuottaman palvelun perusluonnetta on yksi turhimmista asioista mikä firmalla voi olla. Vrt. posti joka säästää mm. perusjakelusta koska luulee että sen pitää tuottaa voittoa.
Jos olisin turha työntekijä niin haluaisin saada kenkää mahdollisimman nopeasti.
Mitä? Eikös Posti keksinyt tämän jo vuosia sitten, kun päätti, että postinjakajien arvostaminen postia jakavassa yrityksessä on toissijaista? Itella-nimihömpötys oli myös aivan turhaa rahan tuhlausta, samoin johtajien palkat. Tärkeintä olisi voittaa ihmisten luottamus. Kun jouluhullutkaan eivät enää halua lähettää kortteja, on huonosti asiat ja pakettihullut lastenvaatteiden kauppaajat mieluummin kiikuttavat rytkyt hyväntekeväisyysbokseihin kuin lähettävät, sillä postiin ei voi luottaa. Vuosien imagotappiota ei korjata yhdellä "tullaan lähemmäs sua"-kamppiksella. Jakakaa se posti luotettavasti, arvostavasti ja oikeille vastaanottajille. Ottaa päähän käydä säännöllisti viemässä naapurien postit, kun nyky "Patet" eivät osaa katsoa A ja C:tä ja jakavat meille naapuriyhtiön sairaalakuoret ja verottajanterveiset. Pitäisikö viedä lasku saman tien pääjohtajalle, että tässä on vuosien kuukausipalkat saamatta, kun teen postilaisten työt?
Tietää persuille lisää kannatusta kun keski'johtoa' potkitaan pellolle. "Mähän olen korkeakoulutettu! Mun kuuluisi päästä ainakin ylempään keskiluokkaan kuten me päästiin ennen!"
Olen samaa mieltä. Iso palkkaiset johtajat on turhiakin turhempia, siis haitallisia öky palkkoineen.