Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Oikeusoppineita paikalla? Huoltajuus- ja asumismuutos kysymys

Vierailija
15.11.2013 |

Mitä voivat olla laissa määritetyt sellaiset muutokset, jotka antavat edellytyksiä huoltajuus- ja asumiskysymyksen uudelleen arvioimiselle oikeuden päätöksen jälkeen?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
16.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voiko etällä olla mitään mahdollisuuksia saada lapsia luokseen kirjoille ja päästä elatusmaksuvelvoitteistaan tällaisessa tilanteessa:

Vuotta aikaisemmin oikeus on päätöstä antaessaan katsonut, ettei yli 12 vuotiaita lapsia tarvitse kuulla etävanhemman tilanteen antaessa riittävät perusteet pitää etä etänä. Päätöstä seuraavan vuoden aikana tapaamiset eivät kuitenkaan ole toteutuneet sovitulla tavalla teini-ikäisten ollessa noudattamatta oikeuden päätöstä ja muutellessa vanhempien välillä ihan oman mielensä mukaan, missä kulloinkin on ollut kivempi olla. Perheneuvolassa vanhempien yhteisissä tapaamisissa ei olla päästy käytännöistä yhteisymmärrykseen, koska etä ei esim halua olla yhden lapsista kanssa missään tekemisissä ja toisaalta haluaa ne kaksi muuta pitää kokoajan luonaan esim. lahjomalla ja uhkailemalla (lapset ovat kertoneet).
Lähivanhemman olosuhteet ovat entisestään parantuneet, mutta etävanhemman huonontuneet, esim asunnonvaihdon, päihdekatkaisun ja työttömäksijättäytymisen vuoksi. 

Miten oikeus mahtaisi suhtautua tilanteeseen?

Vierailija
2/2 |
15.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsi haluaa muuttaa toiselle vanhemmalle, olosuhdemuutokset, vanhempien tahto jne

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla