Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi Obaman aikana oli tuomariäänestys republikaaneista kiinni?

Vierailija
19.09.2020 |

Osaako joku avata?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
19.09.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muistelen että siksi että silloin piti senaatissa saada olikohan se nyt 60 ääntä jotta prosessin sai vietyä läpi (joku systeemi että äänestetään että keskustelu asiasta päätetään ja siirrytään varsinaiseen äänestykseen vaati 60 ääntä, vaikka varsinainen äänestys vaati vain enemmistön eli 51), mutta senaatti muutti sitten sääntöjä että enemmistö riittää.

Vierailija
2/4 |
19.09.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi nuo jenkkisysteemit on jotensakin sekavia?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
19.09.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Presidentti nimeää, senaatti hyväksyy. Senaatissa saattoi olla Obamankin aikana republikaanienemmistö, joten demokraattiehdokas tuomariksi oli vaikeampi saada läpi. Nyt republikaanisen Trumpin ehdokas hyväksytään varmasti myös rep. enemmistöisessä senaatissa.

Vierailija
4/4 |
19.09.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ainakaan ole ajasta kyse, jos historiaa katsoo:

EVERY SINGLE VOTE ON A #SCOTUS NOMINEE OF THE LAST 45 YEARS was voted on in less time than what Trump has between now and the end of his current term.

https://twitter.com/MattBatzel/status/1307132747115356160

Trumpilla on siis historian perusteella täysi oikeus valita scotus.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi yhdeksän yhdeksän