Kertakäyttömaksin käyttö uudelleen
Onko mahdollista käyttää kertakäyttömaskia uudelleen, jos antaa sen olla koskemattomana vaikka kaksi viikkoa käytön jälkeen. Eikö virukset ole silloin jo kuolleet?
Kommentit (10)
Onok hyvä ajatus käyttää vessaparia uudelleen, kun on ensin kuivannut sen ja rapistellut isoimmat sattumat pois?
En kysy onko mahdollista , sillä itse käytän vessapaperit uudelleen nenälinoina
Vierailija kirjoitti:
Onok hyvä ajatus käyttää vessaparia uudelleen, kun on ensin kuivannut sen ja rapistellut isoimmat sattumat pois?
En kysy onko mahdollista , sillä itse käytän vessapaperit uudelleen nenälinoina
No kyllä mä esim niistän vanhoihinkin nenäliinoihin, kun ne on kuivunut jos on vaikka työpisteelle jäänyt.
Käyttäisit samalla samaa maskia 2 viikkoa yötä päivää putkeen.
Vierailija kirjoitti:
Käyttäisit samalla samaa maskia 2 viikkoa yötä päivää putkeen.
Luetunymmärtäminen...
Tämä virus viihtyy kosteassa, ei kuivassa. Kun menet kauppaan tilanne eri kun menisit koronasairaalaan, jossa paljon viruksia. Kaupassa 0-jotain, mutta ei hulluja määriä. Joten miksi ei voisi käyttää. Tukankuivaajalla kuumenna ja kuivaa kotona. Luin tutkimuksia miten virus ei oikeasti elä juuri pinnoilla eikä siedä kuivaa ja kuumaa. märästä keuhkosta vesimolekyylin kautta märkään keuhkoon. Mutta kuolee kuivan maskin pinnalta kyllä tukankuivaajakäsittelyssä.
Olen kierrättänyt kalleimpia hengityssuojsimia, jos olen köyttänyt vain lyhyen ajan. Ilmavaan pahvilaatikkoon tai paperipussiin ja päivämäärä päälle. Sitten 2 viikon kuluttua voi käyttää uudestaan.
Se ongelma ei ole korona, joka kyllä kuolee, vaan mahdolliset muut bakteerit japöpöt. En tiedä, jos niitä tavispöpöjä voisi vielä tehokkaammin niistä tappaa. Ehkä suihkuttamalla jotain pirtua tms? Vai tappaako kuumentaminen niitä? Netissä on englanniksi joidenkin sairaaloiden ohjeita tarvikkeiden uudelleenkäyttöön, niistä voi yrittää etsiä tietoa.
Mulla on hyvälaatuisia kangasmaskeja, joissa on ns tasku 2 kankaan välissä, niihin voi laittaa suodattimeksi esim talouspaperin ja heittää pois, sen kangasmaskin voi pestä. Ehkä se olisi hygienisintä kuitenkin?
Onhan tämä ympäristö- ja rahakysymyskin. Jos näitä voisi siis käyttää uudelleen kun virukset ovat kuolleet.
Minä olen käyttänyt uudestaan, jos käyttöaika on ollut lyhyt. Esim. jos käyn kaupassa 15 minuuttia, tuskin se vielä niin paljon bakteereita ehtii keräämään, etteikö sitä voisi käyttää myöhemmin vielä toisen vartin.
Itse laitan kangaspussiin, jossa annan olla vähintään 10 päivää, jossa ajassa korona kuolee varmasti. Kangaspussiin siksi, että kosteus haihtuu eikä mene pölyä. Bakteerithan kyllä kestävät kuivaa, joten ei tuota ikuisuuksiin voi toistaa, mutta tuskin ne tuossa pystyy lisääntymäänkään. Joten jos maskia voi käyttää tunnin putkeen, eiköhän sitä uskalla käyttää pari kolme kertaa vartin pätkiäkin.
Paras tietenkin olisi kuumentaa, jolloin kaikki kuolisi, mutta itsellä ei ole riittänyt jaksaminen harrastaa sitä jatkuvasti.
Uudelleenkäyttöön vaan! Antaa olla parisen viikkoa ja kuivaa vaikka just hiustenkuivaajalla.
Ei saisi käyttää, mutta kyllähän se periaatteessa on mahdollista, kun ei bakteerit kovin kauan elä pinnoilla, mitään leikkaussalihygieniaa kun tuossa maskin käytössä ei koronan takia tarvita.