G: Paras suklaapatukka?
Mun mielestä Bounty. Sekä maitosuklaa että tummempi versio.
Kommentit (50)
Lion. Sitä ei vain myydä oikein missään.
Paras suklaapatukka on ehdottomasti naapurin Raymondilla. Oisko se Ghanasta tai Surinamista kotosin. Jostain Africasta kuitenki.
[quote author="Vierailija" time="03.11.2013 klo 15:45"]
Lion. Sitä ei vain myydä oikein missään.
[/quote]
Pääkaupunkiseudulla sitä saa Olarista Kuitinmäen ostarin baltialaisesta ruokakaupasta.
1) Suriname - valtion nimi todella kirjoitetaan Suriname - sijaitsee Etelä-Amerikassa, ei Afrikassa.
2) Afrikka kirjoitetaan suomeksi Afrikka.
Ap
Yksi mun suurista suosikeista on Maraboun nougat-patukka, mutta se on kyllä aivan helvetin imelä!
Da Capo, eli "uudelleen alusta". Minun onneni, että viime joulusta alkaen sitä on saanut konvehtina rasiassa. Nam.
Tupla, vanha kunnon, tulee hyvänä kakkosena. Ja Lolaa minäkin kaipaan. :)
Nuoruudessa mussutin valkoista riisisuklaata (olikohan valmistaja Galak?), kääreessä oli muistaakseni lehmän kuva. Se oli ihanaa suklaata (no joo - eihän valkoinen suklaa periaatteessa edes ole suklaata, mutta jos ei nyt välitetä siitä!), vei makeannälän kyllä hyvin, mutta en ole enää vuosiin nähnyt sitä. Muistaako kukaan muu? Olisiko nykyään jokin samantapainen patukka?
Toblerone, Geisha ja Da Capo. Yhtä ainutta parasta en osaa sanoa, mutta tuossa on ehkä top 3. Hyvää on myös Tupla ja Pätkis ja Dove.
Ai niin ja kyllä mä ihan vanhasta kunnon Fazerin sinisestäkin tykkään!
Ei ole ollut enää kaupoissa vähään aikaan, mutta paras oli Fazerin exclusive pistaasi-suola -suklaapatukka. Miksiköhän niiden piti lopettaa se, nyyh?!
Tupla