Onko pullea korrektimpi sana lihavalle?
Vai isoluinen, ylipainoinen, rehevä? Kurvikkaasta tulee mieleen vain hoikka nainen, jolla on hoikka vyötärys ja isot tissit, mutta siis hoikka.
Läski on selvä nono, mutta tuntuu että lihavastakin jo pillastutaan.
Kommentit (10)
Vitsailen itse aina lihava nainen..siis esim toisen pullean ystävän kanssa esim yhdessä puhumme" tuokin tuossa tuijotti että lihavat rouvat siinä kahvilla,tai lihavat naiset vetää pähkinöitä" ja naureskelemme päälle :D
mua naurattaa kun puhutan "isoista tytöistä" :D Itse käytän ihan rehellistä termiä "tykkihepo"
Pullea kuulostaa jotenkin lällyltä tai lapselliselta... Miksei voi vain olla ylipainoinen tai obeesi tai lihava? Ei kai ne sanat ketään loukkaa. Kyllä jokainen ylipainoinen tietää olevansa ylipainoinen. Kivempaa että puhutaan ihan niillä normaaleilla termeillä. :) Joku "isoluinen" tai "pulska" on vain asian kiertelyä.
T: eräs ylipainoinen eli lihava ihminen
Mua jotenkin ahdistaa siis terminologian lisäksi se, että kiva uusi kaveri murehtii omasta ylipainostaan aivana kamalasti ja vertailee itseään meihin uuden ryhmän vähän hoikempiin jäseniin.
Mulla on se "ongelma", etten ole ikinä nähnyt kenenkään painossa ongelmaa, vaan aina tykännyt/en tykännyt ihmisestä muista syistä, jne. Mutta siis, hän tuo nyt oman painonsa koko ajan keskusteluun, apua? Sanoinkin jo hänelle, että hän on tosi kaunis ja mahtava nainen, en ole edes miettinyt hänen painoaan. Hän vain niin avoimesti on siitä ahdistunut, mutta mitäpä siihen kommentoida? Hän itse onsamaan hengenvetoon sanonut ettei oikein jaksa ruokavalioita tai liikuntaa.
Mua ei oikeasti kiinnosta muu kuin hänen valloittava persoonansa. :)
Mun mielestä se korrektein sana on ylipainoinen. Sitten jos kyseessä on ihan kunnon tankki, niin vakavasti ylipainoinen.
Noita lihavia, läskejä jne. on kuultu haukkumasanoina niin kauan, että niillä on negatiivinen kaiku. Ja toisaalta rehevä, pullea, kurvissa jne. sanat kuulostavat vain alentuvalta lässytykseltä. Ylipainoinen on selkeä, eikä yritä peitellä tai pukea asiaa mitenkään positiiviseen sävyyn, muttei kuitenkaan sisällä noita haukkumasanan kaikuja.
Ainoa korrekti termi on hoikka. Kaikki muut on loukkaavia.
Itse ajattelen pullean/pyöreän ja lihavan olevan kaksi eri asiaa. Luokittelen itseni pulleaksi/pyöreähköksi, bmi 26-27 välillä.
Sitten on tietysti tämä Göstan mainitsema käsite eli sopivasti lihava. :) Hmm, jotkut meistä ovat ehkä nykyään laihuusrajoitteisia.
Minulla on sairaalloinen määrä ylipainoa ja tykkään että käytetäänkin termiä ylipainoinen, jos asiasta täytyy puhua. Siis ylipainoisena puhun itsekin itsestäni perheen, kavereiden, lääkäreiden jne kanssa. Mielestäni se sana ei voi loukata, se on ihan asiallinen.
Lihavassa on jotenkin negatiivinen kaiku. Toisaalta mietin että miksi, sanotaanhan alipainoisiakin usein laihoiksi... Hmm.
Mutta siis mieluummin ylipainoinen, se on ihan asiallinen termi. :)