Sallitteko lapsenne vierailevan kodissa, jossa on isoja koiria?
Sallitteko lapsenne käyvän kylässä kodissa, jossa on isoja koiria? Annatteko erityisohjeita lapselle koirien varalle tai luotatteko, että ko. kodissa osataan huolehtia tarvittavista varotoimista?
Kommentit (10)
Tottakai sallin ja luotan. Lasteni ollessa pienempiä (nyt nuorin 8 v.) muistutin, että koira pitää jättää rauhaan. Lapseni eivät kyläile perheissä - oli niissä koiria tai ei - joita en tunne. Meneeköhän ap:n lapset ventovieraiden luo?
Jos lapset oppivat kotona pelkäämään kaikkea sitä mitä omassa kodissa ei ole, esim isoja koiria, niin aika ahtaaksi ja ikäväksi käy heidän elämänsä. Pitää varoa ettei siirrä omia pelkojaan lapsiin.
Tottakai sallin jos vain haluavat. Tietenkin koirien pitää olla koulutettuja ja osata käyttäytyä lasten lähellä.
Samoilla linjoilla edellisen kanssa, mutta ihan yhtälailla pienten koirien kanssa. Lasta kyllä varmuudeksi vielä opastaisin, vaikka meilläkin on koiria.
Itselläni on isoja, koulutettuja koiria, mutta ei vielä lapset siinä iässä että varsinaisia kylävieraita tulee. Siksi tämä kysymys.
Ja ison ja pienen koiran välillä voi olla kuitenkin aika vissi ero. Vaikka iso koira olisi koulutettukin, mutta jos sillä on vartio- tai vahtiviettiä, se voi esim. lasten alkaessa kinastelemaan laueta päälle (puolustaa omiaan). On aika suuri ero, tuleeko tuollaisessa tilanteessa iso vai pieni koira erotuomaroimaan kaplakkaa.
Itselläni on koirat monestikin ulkona tarhassa tms, jos kylässä on riehakkaampia lapsia. Koira ei saa muutenkaan olla esim. lastenhuoneessa lasten leikkiessä, vaan aikuisten lähellä tai sitten omassa huoneessaan. Koira osaa olla vieraiden kanssa, mutta nämä toimet itsellä lähinnä vain varotoimina. En voi luottaa vieraisiin, enkä kyllä omiin lapsiinikaan niin, että jättäisi koiran ja lapset keskenään.
Todella hyvä asenne sulla, olen samaa mieltä, ettei koiriin ja lapsiin voi täysin luottaa. Hienoa, että vaikka koirat onkin koulutettu, niin varotoimet silti käytössä. Pienet koirat eivät tietenkään yhtä suurella todennäköisyydellä saa ikävää jälkeä aikaiseksi, mutta nekin voivat purra huonoon paikkaan. Toki pienillä koirilla on myös riski jäädä lasten jalkoihin.
[quote author="Vierailija" time="26.10.2013 klo 23:21"]
Sallitteko lapsenne käyvän kylässä kodissa, jossa on isoja koiria? Annatteko erityisohjeita lapselle koirien varalle tai luotatteko, että ko. kodissa osataan huolehtia tarvittavista varotoimista?
[/quote]
Annan heidän jopa ihan ASUA meillä. Ja meillä on kolme bernhardilaista.
Sallin, jos tunnen koirien omistajan ja luotan häneen täysillä.
Toki. He ovat kasvaneet itse suurien koirien kanssa ja tietävät, miten omien ja vieraiden koirien kanssa ollaan.
Se vähän riippuu, jos omistajat eivät ole osanneet kouluttaa koiraansa, en haluaisi lastani sinne päästää. Mutta jos omistajat ovat kouluttaneet koiransa, niin mikäs siinä. Lapset tietää jo, ettei koirien lähelle mennä ilman lupaa. Ei äkkinäisiä liikkeitä ja antaa koiran tutustua rauhassa.