Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kukkasipulien istutus, tulppaaniniitty

Vierailija
10.09.2020 |

Voinko istuttaa tulppaanin sipulit puuntaimien istutusraudalla?

Vai meneekö liian syvään?

Mitä muuta tulee huomioida ? Voiko tässä hinnassa epäonnistua?

Tilasin 500 sipulia joten kiva jos ei menisi ihan harakoille tämä puutarhaprojekti. Tarkoitus tehdä talon seinustalle ”tulppaaniniitty”.

Maaperä on sellaista että vanhat narsissilajit ainakin viihtyy ihan itsekseen.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
10.09.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sipulien mukana tulee varmaan suositus istutussyvyydestä, ei siitä hirveästi kannata poiketa. Yleensä on kuitenkin parempi istuttaa liian syvään kuin liian pintaan.

Noin ison määrän kanssa tekisin itse niin että kaivaisin maata pois istutusalueelta, ripottelisin sipulit siihen ja peittäisin.

Onko teillä myyriä? Jossain suositeltiin tekemään maahan reikiä ja sinne kanankakkarakeita harhauttamaan myyriä. En ole itse kokeillut.

Aika helppoja tulppaanit ovat, minulla on aina onnistunut.

Vierailija
2/3 |
10.09.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä muokkasin vanhan tulppaanien kasvupaikan, kastelin hyvin, vetelin paksulla kepillä vakoja ristiin rastiin, heittelin sipulit n. 400 sinne ja muutama säkillinen multaa päälle. Tiivistin tallomalla pinnan, kastelu, kuivia puunlehtiä vielä kerros pintaan ja kevättä odottamaan ;)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
10.09.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

2/2 lisää : kun sipulit ovat mikä mitenkin päin, ei kaikki kuki ja kuole samaan aikaan. Kyllä ne kukkii, vaikka sipuli olisi alassuin.

Ja se lehtikerros pitää keväällä haravoida pois lumien sulettua.

Näin olen jo vuosia tulppaanit kasvattanut.