Tyttäreni tuo kiitokseksi 64 rullaa vessapaperia kiitokseksi
Siitä kun olen auttanut heitä heidän 6v asperger-lapsen hoidossa.
Mitä ajattelisitte tästä?
Kommentit (17)
Otsikko epäonnistui.
Tarkoitukseni oli laittaa, että "tyttäreni toi 64 rullaa vessapaperia kiitokseksi lapsenhoidosta"
Mitä itse ajattelet? Sillä kai on merkitystä.
[quote author="Vierailija" time="24.10.2013 klo 17:34"]
Otsikko epäonnistui.
Tarkoitukseni oli laittaa, että "tyttäreni toi 64 rullaa vessapaperia kiitokseksi lapsenhoidosta"
[/quote]
No hieman ehkä ottaa päähän. He saivat lapsen kesken opiskelujen. Heillä ei ollut rahaa, joten kustansin vauvatarvikkeita (rattaat, pinnasängyn ym.)
Vähän aikaa sitten lapsenlapseni tippui leikittyään parvisängyssään, joten ostin lapselle uuden pedin.
Onko se saanut ne rullat jostain ilmaiseksi/halvalla/pitääkö ostaa lapsen leirikoulu-tai urheiluseuran kassaa kartuttaakseen vai miksi se tuo juuri vessapaperia?
Sinulla on käytännönläheinen tytär.
Minusta tuo on järkevä kiitos, taatusti tulee käytettyä ja itse voi laittaa säästyneet rahat johonkin kivaan. Eikä tuosta tarvitse pyyhkiä pölyjä tai miettiä, että missä sitä säilyttää vuosikaudet.
[quote author="Vierailija" time="24.10.2013 klo 17:37"]
Onko se saanut ne rullat jostain ilmaiseksi/halvalla/pitääkö ostaa lapsen leirikoulu-tai urheiluseuran kassaa kartuttaakseen vai miksi se tuo juuri vessapaperia?
[/quote]
Maksoi kympin HongKongissa.
No jaa, aina kun isä ja äiti kävivät kylässä toivoin tuliaisiksi vessapaperia ;) Koska ne isot paketit on vaikea rahjata ilman autoa niin noin sain ne helpolla.
Mitä oikein odotit, asunto-osaketta? Ihme tapa joillain tulla tänne narisemaan perheen henkilökohtaisista asioista.
[quote author="Vierailija" time="24.10.2013 klo 17:39"]
Mitä oikein odotit, asunto-osaketta? Ihme tapa joillain tulla tänne narisemaan perheen henkilökohtaisista asioista.
[/quote]
En sentään. Kahvipakettikin olisi ollut parempi.
Itse olisin tyytyväinen, koska en kuitenkaan rahaa kehtaisi tyttäreltäni ottaa (enkä haluaisikaan). Varsinkin, kun todennäköisesti olisin sanonut, että en todella ota mitään lahjuksia oman lapsenlapseni hoitamisesta, ja wc-paperi on kuitenkin varmasti sellaista että sitä tarviaa.
Toisaalta jos olisin vähän erilainen äiti, olisin ehkä mieluummin toivonut viinipulloa, jotain ihanaa kosmetiikkaa, Iittalaa tms.
Oikeasti olen lapseton 26-vuotias :D
Eikö ole hyvä että edes ymmärtää (yrittää?) kiittää? Mitä olisi pitänyt antaa? Paljonko rahaa olisi ollut tarpeeksi?
Jos heillä olisi rahaa lahjoitustesi veroisiin kiitoslahjoihin, eivät he olisi tarvinneet apuasi lainkaan. Kerroitko tyttärellesi, että apusi ei ole pyyteetöntä vaan haluat vastalahjoja?
Häiritseekö lahjan vaatimaton rahallinen arvo vai olisitko halunnut jotain "henkilökohtaisempaa" kuin tavallinen arjessa kuluva tavara?
Että sosiaalisissa tilanteissa kömpelyyttä aiheuttava asperger voisi olla perinnöllistä ja esiintyä joillain yksilöillä lievempänä.
Hyvä tapa kiittää.