Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Magnesiumin puute oireet

kurppa42
09.09.2020 |

Loytyyko taalta ketaan, jolla todettu magnesiumin puute? Millaisista oireista karsitte? Miten puutosta hoidettiin/milla valmisteella?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
09.09.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mangeesiumin puutestila

Vierailija
2/3 |
31.01.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla keliakia ja liikkuva työ sekä harrastukset. En ollut huolehtinut magnesiumista..Koska aihe oli vieraampi itselle..Hassua mutta totta! 

 

Etova olo ja kauhee jano ja väsy. Töistä jäin pois. Sydänoireita,ahdistus ja stressi. Ärtymys! Aistiherkkyys..Kuormittuminen ja muut on nyt hävinneet sekä stressi ja kiukkusuus. Lihaskipu,krampit..jne

Ei näkynyt verikokeissa mitään,ei näy aina..enkä jaksanut lääkärin kans aiheesta jauhaa tai kokenut tarpeelliseksi. 

 

Puhdistamon magnesiumia otan. Pelkkää magnesiumia on 4 eri..natriumin lähdettä?magnesiumin en tiedä en jaksa tarkistaa :D vatsaystävällinen 

140g on yhessä tabussa niin oon ottanut näin aluksi laskematta ja fiiliksen mukaan. Siis melko monta. Illasta yleensä lopuksi vielä 2. Väsyttäviä nii en siksi ota kerralla kun työt ym 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
31.01.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole diagnosoitu mutta salilla ahkerasti käydessä alkoi tulla lihasnykimistä ja ns "levottomat jalat" illalla. Aloin syömään magnesiumsitraattia ja oireet lähtivät. Mitään muuta muutosta ei tehty, joten hyvä arvaus on että tuo oli syynä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kaksi kaksi