Ugg, emu vai ukalat
Moikka kaikille asiantuntijoille! Pitäisi tyttärelle ostaa uudet popot. Suomalaisesta kaupasta en kuitenkaan hae ugeja korkean hinnan vuoksi. Muualta niitä näyttäisi saavan kohtuu hintaan mm. ebay.uk:sta (100-120euroa). Millaiset näkemykset teillä on? Mitkä oikeesti kannattaa ostaa? Ovatko Emut (stringer) vankemmat kuin Ugit ja entäs Ukalat, ovatko todella huonoja?
Kommentit (17)
Niitä perinteisiä Uggeja ei kannata talvikengiksi ostaa. Niissä on ihan pirun liukkaat pohjat, ei tarvitse kuin hiukan lunta olla ja niillä ei pysy pystyssä. Hyvät kengät kyllä lumettomaan aikaan. Uggilla on kyllä varsinaisia talvikenkiä joissa luulisi olevan pitävämpi pohja.
Toinen juttu on se, että eBaysta on turha kuvitella saavansa aitoja Uggeja (saati muita merkkikenkiä-tai vaatteita). Siellä on niin paljon feikkiä myynnissä, että ihme on jos aidot löytää. Lisäksi esim. Uggin jälleenmyyjät eivät saa kaupata Uggeja missään huutokauppasivustoilla tms.
Lis: ja ennen kuin joku alkaa nillittää tuosta Uggista, niin puhun nyt Australian Uggista joka on tavaramerkki, en mistä tahansa ugg-mallisesta kengästä.
Meillä on ollut emuja ja uggeja, ukalat tilasin, mutta palautin koska ei olleet hyvät. Ukaloissa ei ole lampaanvillaa kuten kahdessa muussa, vaan villavuori, joka oli mielestäni karkea. Tosin itse tykkään pitää uggeja ilman sukkia.
Uggit ja emut on molemmat hyviä. Uggien sisäpuolen karva on pehmeämpää ainakin niissä malleissa mitä meillä on. Suhtautuisin varauksella tosi halpoihin uggeihin, väärennettyä kamaa on myös liikenteessä. Siksi ostaisin liikkeestä johon voin luottaa. Jos hinta on paljon halvempi kuin muualla ei kyseessä ehkä ole aito tuote. Edes uggin outlet hinnat eivät ole mitään törkeän halpoja, lähinnä siellä on myynnissä sellaisia värejä tai malleja jotka eivät ole menneet muuten kapuaksi. Kuulemma tiettyjä suosittuja malleja ei edes outlettiin tule.
Suosittelisin siis uggeja tai emuja, ukalat jättäisin ostamatta.
Minkä kokoiset jalat kyseessä? Tässä englantilaisessa kaupassa on jonkun verran Uggeja myynnissä halvempaan hintaan mitä ovh, http://www.mandmdirect.com . Ihan aitoja ovat, myyvät edellisten kausien malleja/vanhempaa tuotantoa, ja siksi niin halvalla. Olen tuolta tilannut vaatetta ja kenkiä moneen kertaan, aina on kaikki sujunut niin kuin pitääkin, nopea ja luotettava toimitus.
Kiitos vastauksesta! Tiedä sitten ovatko oikeita, palautteissa kuitenkin ihmiset ovat todenneet niitten olevan lampaanvillaa. Minulle on myös aivan sama mitkä ovat kunhan vaan olisivat lämpöiset eli lammasta.
Aidotkaan uggit tai emut eivät käy lapselle ainoiksi talvikengiksi. Ne ovat liukkaat ja eivät pidä vettä. Lisäksi kärjet tuppaavat kulumaan jos niillä raapii jäätä, hiekkaa tai asvalttia.
Kuivalla kelillä ne on ihanat, joko näin kuin nyt tai sitten kun on pakkaslunta ja kylmä. Ostin lapselleni uggit mutta lisäksi on gore kengät.
Kiitokset vinkeistä! Hyvä oli saada tietoa Ukaloista. Brandoksen 75 euron hinta alkoikin jo epäilyttämään että eihän sellaissen hintaan siitä paikasta mitään kunnollista voisi saada. Melkein meinasin jo tilata ne tänään. Ja kiitos myös linkistä. Se on aina niin turhauduttavaa tilata vääränlaisia joten siksi vinkit ovat kullanarvoisia.
Harkitse myös Shepherdejä. Halvemmat kuin uggit/emut, mutta mielestäni laadultaan saman tasoisia kuin mainitsemasi. Omaan jalkaan istui melkein paremminkin. Lisäksi Shepherd on ruotsalainen firma eli tuet naapurimaata etkä jenkkilää/ausseja.
Herttilei! Tosta linkistä ugit 100 puntaan ilmaisella toimituksella. Shepherdeihin olen kerran törmännyt ja yllätyin todellakin laadusta. Niitä on vaan niin harvassa paikassa myytävänä ettei niitä meinaa löytää ja yleensä löytyvät vain tohveleina
No se on ihan totta että kannattaa ostaa mielummin ruotsalaisia kuin kaukaa tuotuja kun kerta tuon hintaisia ovat. Hinta kuitenkin ratkaisee aina.
Kiitokset teille kaikille! Siitä linkistä tilasin värilliset ugit sadalla punnalla. Hinnaksi tuli alle 120 euroa joten säästöä Suomen hintoihin 130 euroa. Ostospaikkana näyttää olevan muutenkin hyvä ilmaisella kuljetuksella. Huippu juttu, kiitokset!
Kiitokset teille kaikille! Siitä linkistä tilasin värilliset ugit sadalla punnalla. Hinnaksi tuli alle 120 euroa joten säästöä Suomen hintoihin 130 euroa. Ostospaikkana näyttää olevan muutenkin hyvä ilmaisella kuljetuksella. Huippu juttu, kiitokset!
Ukkikengät ovat aivan kammottavan rumia...
Uggit on ihanat! Tilasin just tyttärelle seuraavan kokoiset täksi talveksi.
[quote author="Vierailija" time="22.10.2013 klo 08:08"]
Kiitokset teille kaikille! Siitä linkistä tilasin värilliset ugit sadalla punnalla. Hinnaksi tuli alle 120 euroa joten säästöä Suomen hintoihin 130 euroa. Ostospaikkana näyttää olevan muutenkin hyvä ilmaisella kuljetuksella. Huippu juttu, kiitokset!
[/quote]
Ole hyvä vaan :) Tuolta MandMDirectiltä olen minäkin tilannut vaikka mitä ja halvalla. Viimeksi tilasin teknisen takin, pari teknistä t-paitaa, juoksulenkkarit ja hupparin hintaan 113 euroa, säästöä vaivaiset 307 euroa...
Olisin suositellut ehdottomasti Emu-kenkiä. Sellaista mallia, jossa on oikea turkisvuori. Ne on todella lämpimät ja suoja-aineella käsiteltynä kestää, jos ei vesilammikoissa hypi. Lisäksi pohja ei ole liukas, kuten Ukala- ja Ugg Australia-merkeillä. Emuissa on myös tukeva kanta, joten kengät eivät mene niin helposti linttaan.
Ukala-merkkiset kengät eivät ole lampaasta, vaan lehmän mokkaa. Ja vuori on sellaista irtonaista villaa, ei turkista. Ne ovat myös ihan lämpimät, mutta laatu on oikeasti kaukana Emusta.