Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko auton romutuspalkkio kapitalismia?

Vierailija
07.09.2020 |

Autokaupan ala työllistää 50 000. Nyt iso osa on saamassa kenkää koska korona. Autokauppa itse ehdottaa romutuspalkkion takaisinottamista jotta ala voidaan pelastaa. Uusien autojen myötä myös saatuttaminen pienenisi.

Ottaako Marin tästäkään valmiiksi mietitystä auttavasta kädestä kiinni? Tuskin. Marinille jo ilmalämpöpumpun investointitukikin o kapitalismia. Marin ei entisenä kassaneitinä tajunnut sitä tosiasiaa että koko maailma on kapitalismia, jolta ei todellisuutta kieltämällä ja luokkavihollisia karttamalla pääse pakoon.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
07.09.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset
Vierailija
2/3 |
07.09.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin, Sipilän hallituksen aikana romutuspalkkion ja autoveron laskemisen avulla, autojen kokonaismyynti nousi uuteen ennätykseen ja autovero kaikkien aikojen suurimmaksi.

Autoverolla kerätään noin 600 miljoonaa ja romutuspalkkioon käytettiin 8 miljoonaa. Mutta kuten Rinne jo aiemmin kertoi demarien suulla, että tämä ei käy, koska uusia autoja ostaa kuulemma vain 'rikkaat'.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
07.09.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Autokanta uudistuisi nopeammin ihan pelkästään sillä, että poistetaan kokonaan markkinoilta 98E5 polttoaine ja korvataan se 98E10 polttoaineella. Tällöin enemmistö vuosimallin 1999 ja vanhempien autojen omistajista joutuisivat vaihtamaan autoaan vähintään 2000 luvun autoon- tai vaihtamaan vielä kalliimpaan polttoaineeseen esim. pienkonebensiini(alkylaattibensiini).

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi neljä kuusi