Saako esim. lähihoitaja asuntolainaa jos on vain määräaikaisia töitä?
Opiskelu olisi tarkoitus aloittaa ensi syksynä, mutta nyt alkoi mietityttää kun lähi- ja sairaanhoitajien vakipaikat alkaa olla kiven alla... Oma asunto kun kuitenkin olis haaveena heti kun mahdollista. Säästöjäkin sitä varten on jo noin 20t.
Kommentit (8)
kysy pankista mutta veikkaisin että ei käy. kakskytätonnia kuulostaa isolta rahalta mutta on asunnonostossa = omarahoitusosuutena aika pieni summa. ikävä kyllä.
Kyllä saa. Jos on omaa rahoitusta tuon verran, niin tietenkin saa.
Eri asia on, mistä asunnon aiot ostaa.
Jos asut isossa kaupungissa, jossa asumisen hinta on kallista, suosittelen ehdottomasti muuttoa halvempien asuinkustannusten perässä, jos aiot omaa asuntoa hankkia.
Lähihoitajana tulet olemaan etulyöntiasemassa siinä mielessä, että myös muuttotappioalueilla on alan töitä.
"Halvoista" kaupungeista saattaa saada todella kivoja ja kauniita asuntoja todella, todella edullisesti. Eikä asuminen tällaisessa "muuttotappiokaupungissa" ole sen kummallisempaa kuin muuallakaan, vaikka halvempaa onkin. Suosittelen lämpimästi.
Jos sen sijaan ajattelet asunnon hankkimista esimerkiksi pääkaupunkiseudulta, hanki varakas puoliso, perintö tai lottovoitto.
Kyllä saa. Itse olin th- opiskelija, sain lainan ( viime jouluna). Nyt valmistunut ja teen määräaikaisuutta th:na. TH:n työtilanne on huonompi kuin lähihoitajan ja silti ihan mukavan lainan sain.
Ajattelin noin 75 tuhannen euron kaksiota. Täälläpäin sillä saa kivan asunnon. Toisaalta halvempi ja rempatavakin on mahdollinen, remppaustaitoa ja innokkuutta löytyy perheestä.
Ap, pian on oikea aika ostaa asunto. Suosittelen, että käyt katselemassa talven aikana ainakin 20 sopivaa asuntoa. Näistä kannattaa tehdä tarjoukset reilusti alakanttiin, jos hyvin sattuu, niin näillä myyntiajoilla omistajat saattavat tiputtaa hinnasta helposti 10 % pois, jos hyvin sattuu, niin 20% on mahdollinen.
Itse saimme tingittyä vuosi sitten asuntokaupassa lähtöhinnasta pois noin 8%. Ja nyt ei yleinen taloudellinen tilanne ole ainakaan helpottanut, joten jos 75.000€ hintaisesta kaksiosta tarjoat ensiksi vaikka 57.000 ja nouset hetken kuluttua 60 tuhanteen, saatat saada kaupat kiinni jollain 65 t€ hinnalla, jos siis hyvin käy.
Nythän ei kauppa käy juuri muualla kuin PK-seudulla ja ehkä Tampereella, eikä niissäkään varmaan ihan kaikissa kohteissa.
Tuuria mukaan, tarjoa reippaasti ja etsi ahkerasti, niin saat varmasti hyvän kodin edullisesti!
Kyllä luulisi noin pienen lainan saavan, mutta kysy pankista tarjous, niin tiedät varmasti.
En usko, että näinä aikoina enää saisi, ainakaan ilman takaajia tai omaa pääomaa. Itse sain sairaanhoitajana lainan kokonaan omiin nimiini ilman takaajia tai muuta vaatimuksia vuonna 2005, vaikka ei ollut vakituista työpaikkaa ja olin juuri jäämässä äitiyslomallekin. Mutta ajat ovat muuttuneet, hoitoalallakaan ei enää ole "automaattisesti" töitä kaikille, ja pankkien rahahanat ovat tiukemmassa kuin ennen.