Sain SSRI-lääkityksen, mutta mulla on tärkeä meno puolentoista viikon päästä
Luin, että aloitusoireet on pahat. Kysymys kuuluu, jos nyt aloitan ja huomaan viikon päästä että kamalat aloitusoireet, voinko lopettaa lääkkeen ja aloittaa uudestaan kun tärkeä meno on ohi vai häviääkö ne oireet edes heti? Vai myöhästytänkö suosiolla aloitusta?
Kommentit (4)
Vierailija kirjoitti:
Kannattaa alottaa vasta sen menon jälkeen.
Näin se varmaan on tehtävä, tuskin ehtisi tulla mitään positiivistakaan tai ei kannata varmaan siihen nojautua.
Ei pitäisi aloittaa seinään eikä varmaan varsinkaan alkuoireiden aikaan. Mutta voi olla että olisit 1.5 vkon päästä jo aika ok, ei kyllä voi tietää.
Nuo ssri t ovat kaikista kamalimpia lääkkeitä, susta saattaa tulla zombiemainen kuola poskella valuva autopilotilla toimiva ihmisraunio, oon nähnyt tän niin monesti. Älä alota ollenkaan!
Kannattaa alottaa vasta sen menon jälkeen.