Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kokemuksia laparoskopiasta tai laparotomiasta

Vierailija
31.08.2020 |

Kenelläkään?

Itsellä saattaa olla edessä ja lääkäri sai sen kuulostamaan kauhealta.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
31.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulle on tehty laparoskopia ja nukutus taisi olla se vaikein asia leikkauksessa. En tiennyt toimenpiteestä mitään, neljä pientä haavaa oli mahassa. Mutta nukutuksen jälkeinen huono oli jotain hirveää.

Vierailija
2/4 |
31.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Molemmista löytyy kokemusta.

Älä pelkää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
31.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaksi leikkausta tehty joissa maha viilletty navasta alas, ensin yritetty sitä laparoskomiaa, mutta kesken leikkauksen pitäny avata maha.

Kyseessä oli hankala endometrioosi.

Sain morfiinia leikkauksen jälkeisiin kipuihin.

Hankalinta oli kun kirurgi sohas virtsarakkoon, josta seurasi kahden viikon katetrijakso.

Ne kestin. Mutta nyt mahassa on ruma arpi loppuelämän sekä pömpötys mistä lie johtuu.

Oli jotenkin välttelevä se kirurgi lopputarkastuksessa.

Vierailija
4/4 |
31.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Neljä reikää vatsassa, joista navan yläpuolella yksi vähän isompi noin 4 cm. kaikki oli auvoista, kun oli vielä epiduraali leikkauksen jälkeen, pääsin hyvin sängystä ylös sen ansiosta. Kipulääkkeitä oli pakko ottaa muutama päivä maksimi annostus, mutta kaiken kaikkiaan nopeasti toivuin, kun vaan nousin ylös ja kävelin hissukseen pitkin päivää ympäri kämppää. Tulppalääkitustä piti piikittää noin viikon ajan vatsaan, mutta näin piikkikammouselta sekin sujui kun löysin vatsamakkaroiden seasta paikat, joissa pistos ei tuntunut. Oot vaan varovainen, etkä venyttele tai kanna mitään kahta kiloa painavampaa sairasloman aikana. Jos suoli ei meinaa lähteä toimimaan, niin kivut voi olla aikamoiset, mutta kannattaa sitten käyttää jotain laksatiivista, mutta maltilla.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yhdeksän viisi