Jehovan todistajien tiedottaja valehtelee A-studiossa
ruumiillisesta kurittamisesta ja karttamisesta.
http://areena.yle.fi/tv/2003649
Todellisuus on toinen ja sen tietää jokainen Jehovan todistaja.
Kommentit (16)
Olettehan arvon mammat nähneet tämän huippupätkän:
[quote author="Vierailija" time="29.09.2013 klo 13:30"]
http://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_u48.html
Hurja juttu, koskee seksuaalista hyväksikäyttöä.
[/quote]
Näistä jutuista ei seurakunnissa puhuta.
Leinonen on valehdellut näistäkin asioista aiemmin.
Minä olen saanut riesakseni oven takana rimputtavan JT:n. En kyllä laske sisälle, mutta olin niin tyhmä että juttelin sen kanssa kerran rapussa, asuu samassa taloyhtiössä.
Mielestäni noihin haastatteluihin pitäisi pyytää ex-todistajilta kysymyksiä. Toimittajat eivät tunne yhteisön toimintamalleja ja siksi eivät osaa asettaa kysymyksiä oikein.
Milloin ruumiillinen kuritus on kielletty yhteisössä?
Todisteeksi pitäisi pyytää viittaus Vartiotorniin tai Seuran kirjallisuuteen.
Ainakin silloin kun olin lapsi ja nuori kuritus oli sallittu ja siihen jopa kannustettiin puhujalavalta. Oli tietyt Raamatun kohdat johon viitattiin kun kuritus pantiin toimeen ja isä luki piiskasession jälkeen aina saman kohdan Raamatusta.
Tiedän toki sen että muissakin perheissä oli ruumiillista kuritusta ei ainoastaan todistajien.
Olen Jehovan todistaja ja olen täysin samaa mieltä. Itse en toimi noin, mutta tiedän että on tosi yleistä. Tavalllaan taistelen omatuntoni ja inhmillisyyteni kanssa. On ollut yksi tapaus lähipiirissä, josta olisi pitänyt ilmoittaa lastensuojeluun. En tehnyt niin, joten olen heikko ja huono ihminen:(
Jehovan todistaja saa valehdella jos se on yhteisön etu. Tämänkin oppii kulkiessaan JT kokouksissa.
Tämä on surullista. Tätä tapahtuu suomalaisissa perheissä aivan liikaa. Ihan sama onko Jehova vai ei. Vanhemmathan sen tekee, ei joku johtaja... Jos aikuinen on niin heikko, että tekee jotain karseeta jonkun "pyytämänä" tai "ohjaamana", niin silloin hänen tulisi hakea apua.
Kyllähän meillä on vanha perinne asiassa. Se, joka vitsaa säästää lastansa vihaa. Ja se joka kuritta kasvaa kunniatta kuolee. Ihan luterilaista nääs...
[quote author="Vierailija" time="29.09.2013 klo 13:45"]
Olen Jehovan todistaja ja olen täysin samaa mieltä. Itse en toimi noin, mutta tiedän että on tosi yleistä. Tavalllaan taistelen omatuntoni ja inhmillisyyteni kanssa. On ollut yksi tapaus lähipiirissä, josta olisi pitänyt ilmoittaa lastensuojeluun. En tehnyt niin, joten olen heikko ja huono ihminen:(
[/quote]
Kiitos rehellisyydestäsi!
JT yhteisö on suljettu yhteisö. Onneksi joillakin on kontakteja jotka saattaa julkisuuteen faktoja, esim johanneksenpoika ja veljesseura. Näitä sivustoja kielletään todistajia lukemasta ja en ihmettele miksi. Moni todistaja järkyttyisi jos tietäisi mitä uskonyhteisössään on tapahtunut ja tapahtuu, toisenlaista tietoa jaetaan kokouksissa.
ap
Nostetasn tätä, ketuttaa niin tuo lahko!
Uskohan riittää. Ei se ole valehtelua, jos uskoo syvästi olevansa oikeassa ja puhuvansa totta. Ei siinä uskossa tarvita mitään todisteita, itseasiassa uskovaista ei ainakaan kannusteta miettimään niitä uskonasioita todisteiden suhteen, pikemminkin päin vastoin.Tämä siis pätee jokseenkin kaikkien uskontojen ja vastaavien lahkojen fanaattisimpiin uskoviin.
Jehovan todistajien käyttämä slogan "joka on vähässä väärä on paljossa väärä".
Miksi se ei koske heitä itseään?
Leinonen: "mitään muuria ei ole"
Molemmat on niin luihusen näköisiä tuossa filmipätkässä.
Nyt kehotetaan lapsia menemään kasteelle varhain ja heillä ei muka ole lapsikastetta. Ristiriita.