Ongelma: Ihastuminen lapsen harrastuksen ohjaan.
Lapseni käy säännöllisesti harrastuksessa, jonka ohjaaja on käynyt tässä vuosien varrella läheiseksi minullekin. Nyt ollaan tultu siihen pisteeseen, että ollaan ihan hulluna toisiimme. Myönsimme asian toisillemme, mutta mitään "muuta" ei kuitenkaan päässyt tapahtumaan.
Olen itse naimisissa ja kyseinen henkilö vapaa, joten minkäänlainen suhde ei tule kysymykseenkään.
Olisiko fiksuin veto vaihtaa mahdollisimman pian lapsen harrastusseuraa?
Kommentit (13)
otsikossa piti lukea harrastuksen ohjaajaan.
Voisiko miehesi jatkossa hoitaa lapsen harrastuskuljetukset, niin et tapaisi miestä ainakaan niin usein? Pelkkä tunnehan ihastuminen kuitenkin on, se menee ajan kanssa myös ohi.
Mieheni ei ehdi kuljettamaan lasta harrastukseen. Kuinkakohan kauan muuten kestää, ennenkuin tämä ihastuksen tunne menee ohi..?
[quote author="Vierailija" time="28.09.2013 klo 17:59"]
Voisiko miehesi jatkossa hoitaa lapsen harrastuskuljetukset, niin et tapaisi miestä ainakaan niin usein? Pelkkä tunnehan ihastuminen kuitenkin on, se menee ajan kanssa myös ohi.
[/quote]
Mieti sitä ohjaajaa syömässä nyppyisissä kalsareissa kylmää lenkkiä ja ryyppäämässä purkin suusta maitoa ja vielä röyhtäys päälle.
Älä aiheuta lapselle pettymystä millään ryhmänvaihdolla jos lapsi pitää ohjaajasta ja ryhmästä. Aikuinen ihminen osaa työntää omat himonsa taka-alalle kun kyseessä on lapsen etu.
Itsellä on vähän vastaavassa tilanteessa mennyt ehkä vuosi-pari päästä yli ihastumisesta. En nyt mikään asiantuntija ole, mutta tuntuu että helpommin menee kun vain päättää, että mitään ei tule tapahtumaan ja sitten antaa tunteen vain olla. Kieltäminen ja vastaava vain pahentaa tilannetta.
Heh, minun ystäväni on ihan korviaan myöten rakastunut lapsensa ratsastuksenopettajaan. Sitä ennen oli ihastunut samassa balettikoulussa käyvän lapsen isään. Sitä ennen lapsen esikoulukaverin tms. isään...
Ei siis välttämättä ratkea pelkkää harrastusta vaihtamalla ;)
Tavallisesti ihastuksilla pyritään täyttämään sisäistä tyhjyyttä.
Ihastuminen menee kyllä ohi. Minulla sellaiset viattomat ihastukset on tulleet ja menneet, vakavammista yli pääseminen voi kestää kauankin. Hankalaksi tuon ap:n tilanteen tekee se, että tunne on molemminpuolinen.
En kuitenkaan vaihtaisi harrastusta, jos se on lapselle tärkeä.
Eihän sekä ohi mene jos säännöllisesti näet kyseistä henkilöä. Ja jos on molemminpuolista.
Ilmoittaudut huoltajaksi pelimatkalle tms.
Kun tutustut mieheen lähemmin ja vietät aikaa hänen kanssaan, voi olla että kiinnostus menee ohi.
Voithan tutustua mieheen kaverimielessä. Jos seksiin asti ei mennä, et tee mitään väärää.
Ollaan tässä tunnettu kaverimielessä vuosia...Alkuun oli vain pientä flirttiä, kunnes tunteet jyräsivät järjen..
Jos mies ei olisi viime sekunnilla estänyt, niin ties mitä olisin tehnyt :)))
[quote author="Vierailija" time="28.09.2013 klo 19:15"]
Voithan tutustua mieheen kaverimielessä. Jos seksiin asti ei mennä, et tee mitään väärää.
[/quote]
joo voi varmasti jos ei vaan tekis väärin