Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

2,5-vuotias nukkuu levottomasti ja tulee vanhempien sänkyyn joka yö

Vierailija
27.08.2020 |

2,5-vuotias lapsi on yhtäkkiä alkanut nukkumaan huonosti ja kiipeää vanhempien sänkyyn useampaan kertaan yössä. Lapsen elämässä ei ole tapahtunut mitään suuria tai pieniäkään muutoksia, vanhemmat ovat yhdessä ja tulemme toimeen ja on kotihoidossa ja saa reilusti huomiota molemmilta vanhemmilta. Lapsella on 10 kk pikkusisarus eli sekään ei ole mikään uusi juttu. Nukkui perhepedissä vauvana, mutta on nukkunut tyytyväisenä omassa sängyssään jo kohta pari vuotta kaikki yöt heräämättä.

Muuten ehkä jaksaisin nukkua lapsen vieressä, mutta pikkusisarus herää useaan kertaan yössä (hampaat ja liikkumaan opettelu) ja olen ihan rättiväsynyt. Lapsi pyörii ja potkii sängyssämme. Haluan vain nukkua...

Lapsen sänky on samassa huoneessa meidän kanssamme, ei halua omaan huoneeseen. Pienempi nukkuu eri huoneessa, ilmeisesti äidin läsnäolo pitää häntä hereillä. Öisin ei kuulemma pelota mikään eikä satu minnekään tai ole paha olo tms. Miten saan lapsen pysymään omassa sängyssä? Olen uupumuksen partaalla jo tuon pienemmän yöheräilyjen kanssa.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
27.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sänky vanhempien sängyn viereen kiinni.

Vierailija
2/6 |
27.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Sänky vanhempien sängyn viereen kiinni.

Lapsen sänky on jo meidän sängyssä kiinni, ja näyttää, että lapsi pääsee vain helpommin kiipeämään puoliunisena. Yövalo on myös.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
27.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

En osaa sanoa. Se taitaa olla vaan aika koodattuna ihmislapsen geeneihin, että pitäisi nukkua vanhempien kyljessä, jos haluaa selvitä hengissä. Luulen siis, että lapsi vaistomaisesti hakeutuu öisin teidän viereenne. Meillä 8-vuotias tulee vielä toisinaan keskellä yötä viereen ja syyksi kertoo sen, että vieressä on ihana olo, uni tulee hyvin ja on lämmintä ja turvallista. Aina ei edes herätä siihen, että hän tulee sänkyymme. Emme ole tehneet asiasta ongelmaa. Tosin, meillä se ei vaikuta niin unen laatuun. En usko, että lapsemme tulee öisin viereen enää murrosiässä. Teilläkin varmasti aika auttaa ja onhan sitä unikouluja, joita vii kokeilla.

Vierailija
4/6 |
27.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä jos laitatte kunnon perhepedin: lisäätte makuuhuoneeseen yhden 80 senttisen aikuisten sängyn. Kun lapsi kömpii vanhempien keskelle ( Oletan, että näin on), niin vanhemmat voivat antaa tilaa lapselle.

Vierailija
5/6 |
28.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisiko kellään mitään lisävinkkejä? Siirryn kohta itse sohvalle nukkumaan edes sen ajan, jonka pienempi nukkuu. Heräsin taas yöllä useasti siihen, kun lapsi kiipeili unissaan päälläni.

ap

Vierailija
6/6 |
28.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostettiin suurin sänky mitä löydettiin, lapsemme 5 ja 7 ilmestyvät melkein joka yö väliimme tyynyineen ja peittoineen.

Toivon että loppuu jossain vaiheessa ennen kuin ovat täysikokoisina. Hohhoijaa!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yksi yksi