Huutonetistä voittohuuto, mutta tuotetta ei tullut
Huutonetistä kaksi viikkoa sitten huutamani ja maksamani tuote ei ole vieläkään tullut. Pitäisikö antaa negatiivinen palaute?
Kommentit (20)
no laita nyt ainakin viestiä myyjälle, ja teet ilmoituksen, jos mitään ei kuulu.
Kyselin tuotetta viikko sitten ja mitään vastausta ei tullut. Myyjä on todellinen tehomyyjä kun positiivia palautteita on n. 3000 ja negatiivisia n. 200
Laitan viikon päästä tekstarin jos mitään ei kuulu. Sähköpostiin ei vastannut
t. ap
Miksi vasta viikon päästä? Voit laittaa sen tekstarin jo nyt.
2 viikkoa on kyllä jo enemmän kuin tarpeeksi postitusaikaa.
Kenelle voi laittaa ilmoituksen jos maksettua tuotetta ei saa? Huutonetistä puuttuu palaute ylläpidolle tai sitten en ole huomannut sellaista.
ap
On siellä palaute ylläpidolle, mutta ei ne paljon taida kiinnostua. Tee rikosilmoitus.
Mitä ostit?
Kannattaa laittaa sähköpostia sekä tekstaria, jos ei vastausta tule parissa päivässä ja mitään ei kuulu pian eikä esim. soittoosi myöhemmin vastata, ilmoita myyjälle että teet rikosilmoituksen mikäli tuotetta ei ala kuulumaan. Myyjän pitää voida näyttää että on postittanut tuotteen (postitusaika ja tehdä katoamisilmoitus postille jos posti olisi hukannut), jos on huijari niin tee rikosilmoitus poliisille. Kyllähän se kertoo jo rehellisyydestä jos myyjästä ei kuulu mitään, tuotetta ei tule, viesteihin ei vastata ja ei tee katomisilmoitusta jos olisi postittanutkin. Kaksi viikkoa on aika kauan ja anna toki se negatiivinen palaute, senhän voi muuttaa myöhemmin halutessaan... Voit myös kysyä neuvoa ylläpidolta:
https://salattu.huuto.net/fresco/palaute
Myöskään ei kannata huutaa sellaisilta joilta posti "hukannut" useita tuotteita. Itse olen tehnyt n.800 kauppaa huutiksessa ostajana ja myyjänä ja koskaan ei ole paketit hukkuneet. Joskus voinut mennä väärään paikkaan jos ostajan osoitetiedot eivät ole olleet ajantasalla mutta nekin löytyneet. Toki joskus jotain voi kadota, mutta jos saman henkilön kohdalla useampi niin voisi jo epäillä myyjää.
Ostin vain vaatekappaleen eikä ollut mikään kallis. Kuitenkin jäi harmittamaan myyjän epärehellisyys. Tietenkin voi olla jokin inhimillinen syy, esim. sairastuminen. En taida siitä tehdä mitään numeroa.
ap
Pistä negatiivinen palaute ja ilmoita, että palaute muuttuu, kun tuote saapuu perille.
Voit myös pyytää rahoja takaisin.
Katso palautteista, onko siellä samaan aikaan ja sen jälkeen sulkeutuneita kauppoja, jotka on saanut toimitettua. silloin tiedät, että kyse ei ole esim. sairastumisesta.
Todellakin vaadit rahoja takaisin, jos ei tuotetta ala kuulua. Ihan periaatteen vuoksi, jos ei rahallinen tappio harmita. Mieti, olisitko valmis heittämään saman summan vaikka roskikseen?
mäki voitin huudon ja otin yhteyttä ensin kahdesti sähköpostilla, tämän jälkeen tekstiviestillä ja koitin vielä soittaa. En saa myyjään yhteyttä. Enpä onneksi ollut maksanutkaan mitään vielä...
[quote author="Vierailija" time="04.09.2013 klo 00:32"]
Ostin vain vaatekappaleen eikä ollut mikään kallis. Kuitenkin jäi harmittamaan myyjän epärehellisyys. Tietenkin voi olla jokin inhimillinen syy, esim. sairastuminen. En taida siitä tehdä mitään numeroa.
ap
[/quote]
Ja juuri tämän vuoksi ne huijarit saavat jatkaa rauhassa toimintaansa muidenkin kohdalla, kun ajatellaan että on niin pieni summa ettei jakseta tehdä numeroa. Niin moni huijarikin ajattelee. Että esim. 40€ tai 80€ on niin pieni summa, ettei jaksa tehdä rikosilmoitusta. Mutta näistä kertyy pidemmän päälle mukava potti myyjälle, jolla voi olla myös useita tunnuksia. Itse kävin tekemässä aiemmin rikosilmoituksen, selvisi että myyjällä vastaavia tapauksia. Myöskin jos tekee sen ilmoituksen (jos siis aiheellista) niin jos vastaavaa toistuu ja henkilö tekee samaa uudestaan, niin näkevät poliisitkin sitten että on tehtaillut ennenkin... Juuri siksi kun huijatut eivät koskaan pidä puoliaan, huijarit saavat rauhassa mellastaa jatkossakin...:/
[quote author="Vierailija" time="04.09.2013 klo 00:35"]
Pistä negatiivinen palaute ja ilmoita, että palaute muuttuu, kun tuote saapuu perille.
Voit myös pyytää rahoja takaisin.
Katso palautteista, onko siellä samaan aikaan ja sen jälkeen sulkeutuneita kauppoja, jotka on saanut toimitettua. silloin tiedät, että kyse ei ole esim. sairastumisesta.
[/quote]
Niin ja myyjän oma tunnus tarjouksen tekijän kohdalle (tarkemmassa haussa) ja katsoo onko myyjä huudellut muilta ja miten on kauppoja heidän kanssaan tehnyt... Eikä se henkilö välttämättä niin sairastunut ole kovin pitkään etteikö pystyisi asioitaan pian hoitamaan...
Kaksisataa negatiivista on varoitusmerkki huijarista. Tuohan on saanut yhden negatiivisen palautteen jokaista 15 tuotteen kauppaa kohti! Kunnollisilla kauppiailla kaikkiin negatiivisiin kommentteihin löytyy selitys, joka ei ole "posti hukkasi".
Anna negatiivista palautetta ja vaadi rahasi takaisin. Jos henkilö ei itse suostu niin ota yhteyttä huuto.net ylläpitoon ja poliisiin. Tyyppi haluaa ilmeisesti säilyttää tunnuksensa huijaamisesta huolimatta joten mekkalan nostavat henkilöt saattavat hyvinkin saada rahansa takaisin.
jatkoa: ensimmäinen mitä huutaessa pitää tarkistaa on tuo negatiivisten palautteiden lukumäärä ja se, miten kauppias on niihin vastannut. Tämä siis ENNEN KUIN HUUDAT!
https://salattu.huuto.net/palaute
Tässä siis se yhteydenottolomake, taisi aiemmin tulla väärin... Ja ei kannata tosiaan antaa asian vain olla, ehdottomasti teet jotain että saat rahasi takaisin.
En koskaan huuda myyjiltä, joille on annettu aiheellisia negoja.
Olen itse vahingossa huutanut kaksi kertaa eräältä myyjältä, jolla postitus kestää. En tiedä, voisiko tiettyjä tunnuksia blokata itseltään, mutta voisin tuolle tunnukselle niin tehdä. Tuotteet tulivat noin 3 viikkoa maksusta usean kyselyn jälkeen.
Oletko ollut yhteydessä myyjään? Ennen palautteen antamista olisi minusta hyvä tiedustella asiaa sähköpostitse tai tekstiviestitse jos meklariviestissä nämä tiedot löytyvät.