Kukaan muuttanut isohkosta ok-talosta muualle? Ahdistaa...!
Siis voiko tästä muutosta edes 2 kk:ssa selviytyä, sen verran meillä on aikaa? 180 m2 + isot varastot ja autotallit täynnä tavaraa, suurin osa pelkkää roinaa. Huomasin just tytön kaappeja läpikäydessäni että yks muuttolaatikko täyttyy hyvin nopsaan, niitä tarttee varmaan 100. Ahdistaa ihan älyttömästi :-( Pihalle siirtolava ja heittelen rojut alas parvekkeelta?!? Viime muutosta lähes 10 vuotta, että ei ole rutiinia tähän hemmetinmoiseen hommaan.
Antakaa vinkkejä pliis!
Kommentit (10)
Eiks nyrkkisääntö ole laatikko per neliö? Minulla on paljon kirjoja, ja viimeksi muutettaessa 66 neliöstä tähhän, 98 laatikkoa täyttyi ja nyt atrvittais varmaan enemmän...
Öh, mielestäni 2 kk on pitkä aika. Ala käydä pikkuhiljaa kaappeja läpi. Kolme kategoriaa: jätettävät, kierrätykseen (kirpputori, pelastusarmeija, Fida tai mihin nyt vietkään) ja hävitettävät. Viei kierrätykseen ja hävitykseen meneviä säännöllisesti pois. Ala myydä myyntikelpoisia.
Pakkaa ne mitä voi jo pakata banaanilaatikoihin, ne mitä ei nyt 2 kk aikana käytetä, ei kalliita muuttolaatikoita vielä tarvitse vuokrata, ne sitten lähempänä.
Öh, mielestäni 2 kk on pitkä aika. Ala käydä pikkuhiljaa kaappeja läpi. Kolme kategoriaa: jätettävät, kierrätykseen (kirpputori, pelastusarmeija, Fida tai mihin nyt vietkään) ja hävitettävät. Viei kierrätykseen ja hävitykseen meneviä säännöllisesti pois. Ala myydä myyntikelpoisia.
Pakkaa ne mitä voi jo pakata banaanilaatikoihin, ne mitä ei nyt 2 kk aikana käytetä, ei kalliita muuttolaatikoita vielä tarvitse vuokrata, ne sitten lähempänä.
Sata muuttolaatikkoa oli meillä, kun muutimme 100 neliön talosta. Sen päälle isoja mustia jätesäkkejä osalle vaatteista ja muita laatikoita yms.
100 laatikkoa ei ole tosiaan mitään :).
Me jätimme liian vähän aikaa pakkaamiseen ja muuttopäivä olikin sitten ihan karmea. Rojua tuli mukaan uuteen asuntoon juuri siksi, kun ei jäänyt aikaa karsimiseen. Älä tee samaa virhettä.
Edellisestä muutosta meillä oli yli 20v. Ei todellakaan ollut rutiinijuttu.
Tsemppiä!
Ok, tarvitsen siis 180 muuttolaatikkoa :-O Mitä mieltä olette ajasta 2kk, onko riittävästi? Jos alan joka ikisen nikaleen miettimään että tarvitseeko sitä säilyttää, menee varmaan vuosi tässä. Ja ei ole mahdollista pakata aamusta iltaan. ap
Se hyvä puoli, että paikka jonne muutamme on n. 1 km päässä ja avaimet sinne saadaan jo kk päästä, voi alkaa sitten heti viemään sinne kamaa. Jos 2 kk on mielestänne hyvin aikaa, niin ei kai tässä sitten hätää ole. Mulla vaan on tapana stressata tekemättömistä töistä. ap
Selvisin kolmessa viikossa!
Tuumasta toimeen, av-kiinni ja tavarat kantoon. Turhat suoraan kaatopaikalle jne
No älä mieti joka kapinetta. Jos sitä ei ole käytetty vuoteen ja ja sen arvo on alle 10 euroa, suoraan vaan pois.
Itse hoidettiin muutto kahdessa päivässä ja tähän kahteen päivään sisältyi vanhan talon siivous! Kyllä se onnistuu kun päättää. Tsemppiä! Nyt vaan laatikkoja ja jätesäkkejä (jätesäkkeihin kaikki tekstiilit, vie vähemmän tilaa). Kirjoita kaikkiin laput "Talvivaatteet", "Liisan vaatteet" jne. Auttaa paljon purkamista sitten. Roskalava pihalle ja sinne KAIKKI rikkinäinen ja turha. Hyväntekeväisyyteen KAIKKI ehjä mikä vähänkään epäilyttää että onko tarpeellista. Itse myin paikkakunnan fb-palstalla isompia kamoja pois ja sain niistä sitten sen verran et roskislava maksettiin sillä.
Siirtolava pihalle ja roskiin turha romu. Se hoituu hyvin nopeasti.