Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Suomalaiset pesevät vaatteita liian usein ja liian matalassa lämpötilassa

Vierailija
10.08.2013 |

Vaatetusalan ja kodinhoidon ammattilaiset ovat sitä mieltä, että suomalaiset pesevät liian usein vaatteitaan.

- Nykyään ollaan kovin innokkaita laittamaan kaikki vaatteet sekaisin samaan lämpötilaan. Perään laitetaan paljon pesu- ja huuhteluainetta, sanoo vaatetusalan asiantuntija Lassi Järvelä.

Tuntuu, että ihmiset ovat vieraantuneet eri materiaaleista. Ennen vaatteita pestiin käsiin ja ihmisillä oli näppituntuma siitä miten vaatteita kannattaa pestä.

- Lassi Järvelä, vaatetusalan ammattilainen.

 

Järvelä uskoo erilaisten tuotteiden markkinoinnin vaikuttavan pesutottumuksiin. Esimerkiksi huuhteluaine on hyvin harvassa pesussa tarpeellinen ja kuluttaa vaatetta. Huuhteluaine vie vaatteesta esimerkiksi elastisuutta.

- Pesuaineita käytetään keskimäärin aivan liikaa. Myös pesulämpötilat vaikuttavat oleellisesti vaatteen kestävyyteen. Kun pestään puuvillaa ja polyesteria alle kuudessakymmenessä asteessa millä tahansa pesuaineella, niin on mahdotonta, että vaate syväpuhdistuisi, Järvelä kertoo.

Kun vaate jää likaiseksi, se myös kuluu nopeammin. Alhaisia lämpötiloja perustellaan energiansäästöllä ja ekologisuudella.

- Uuden vaatteen valmistaminen kuluttaa ympäristöä paljon enemmän kuin vaatteiden peseminen korkeammissa lämpötiloissa. Tuntuu, että ihmiset ovat vieraantuneet eri materiaaleista. Ennen vaatteita pestiin käsin ja ihmisillä oli näppituntuma miten vaatteita kannattaa pestä, Järvelä jatkaa.

Korkeampi lämpötila ehkäisee värien leviämistä

Valmistajien vaatteisiin merkitsemien pesulappujen pesulämpötilat voivat joskus olla alakanttiin. Suositukset tulevat usein kangasvalmistajalta ja vaatevalmistajat eivät tee vaatteen valmistumisen jälkeen enää uusia. Vaatteiden pesuohjeita kannattaa kuluttajansuojalain takia noudattaa.

- Vaatteita pestään paljon ja valmistajat laittavat hellävaraisemman pesulämpötilan vähentääkseen reklamaatioita. Kuitenkin esimerkiksi puuvillaa voi ja kannattaakin omalla vastuulla pestä korkeammissa lämpötiloissa, kertoo Päivi Jukkara Etelä-Karjalan Martoista.

Jos vaate on kärsinyt pesussa voi kuluttajansuojalautakunta kuitenkin arvioida tuotteen oikean pesulämpötilan reklamaatiotilanteessa.

Eräs firma vastasi, että tuotteessa on 40 asteen lämpötilasuositus koska 30 asteen laput olivat loppuneet

- Kaisa Virtanen, vaatetusalan ammattilainen.

 

Jukkaralle kangasmateriaalit ovat tuttuja ja hän peseekin vaatteita korkeammissa lämpötiloissa. Puuvillatrikoiset raitapaidat kannattaisi Jukkaran mukaan pestä kuudessakymmenessä asteessa. Korkeampi lämpötila ehkäisee värien leviämistä ja poistaa mikrobit.

- Kyllä vaatetta pitää joskus kovemmassakin lämpötilassa pestä. Vaatteeseen jää tiskirätin haju, jos lika ei lähde kunnolla pois, Jukkara sanoo.

"30 asteen laput ovat loppu"

Kuluttajatutkimuskeskus tutki muutama vuosi sitten eri liikkeiden ja merkkien vaatteita ja valtaosassa oli liian alhaiset lämpötilamerkinnät.

- Puuvillavaatteisiin oli annettu 30-40 asteen pesusuosituksia. Hiki ja ja rasva eivät lähde siinä lämpötilassa irti, sanoo vaatetusalan ammattilainen Kaisa Virtanen. 

Syitä liian alhaisille lämpötilamerkinnöille on monia. Lassi Järvelä arvioi, että muuten vuosia kestävään paitaan laitetaan alhainen lämpötilasuositus, että se kuluisi nopeammin.

Kaisa Virtanen teki lämpötiloista vuosia sitten kyselykierroksen eri vaatefirmoille

- Kyselin perusteluja pesulämpötilamerkinnöille. Eräs firma vastasi, että tuotteessa on 40 asteen lämpötilasuositus koska 30 asteen laput olivat loppuneet, muistelee Virtanen.

http://yle.fi/uutiset/suomalaiset_pesevat_vaatteita_liian_usein/6720842

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
10.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näin on. Kun pesee peruskuidun mukaisessa lämppötilassa, se on usimmilla vaatteilla 60 astetta tai enemmän JA lisäksi tuulettaa vaatetta henkarissa pihalla/parvekkeella yön yli, niin samaa vaatetta voi käyttää todella monta kertaa ja se säilyy paremman näköisenä.

Vierailija
2/7 |
10.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Katson usein vaatteen materiaalin, enkä pesuohjeita. Ongelmana on vaatteet joissa kangas ja lanka on erimateriaalia. Toinen ongelma on, että lastenvaatteiden painatukset eivät kestä yhtäpaljon kuin vaate itsessään. kolmas ongelma on teknisetalusasut ja naisten pikkarihepehnet yms. Kaikki tietävät, että ihmisestä lähtevät eritteet tarvitsevat 60 asteen pesun lähteäkseen vaatteista. Noi vaatteet eivät oikeasti kestä sellaisia lämpötiloja. Olen aina ihmetellyt miksi urheilualusasujen valmistajat tiedosta asiaa. Ehkä saavat myyntiä lisättyä pinttyneiden vaatteiden uusimisella.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
10.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä olen vahingossa pessyt miehen teknisen paidan 60 asteessa eikä sille käynyt yhtään mitään.

Vierailija
4/7 |
10.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niiden tekniset ominaisuudet kärsii kuumissa lämpötiloissa. Ehkä ei kaikkien.

Vierailija
5/7 |
10.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä pestään järjestään kaikki puuvillaiset vaatteet 60 asteessa, paitsi lasten vaatteet, joissa on painatuksia. Ärsyttää, että vaate, joka on tehty laadukkaasta kankaasta pilataan sillä kumisella painatuksella, joka ei kestä mitään... Huuhteluaineita en käytä ollenkaan ja pesuainettakin tosi vähän, pari ruokalusikallista riittää ihan hyvin.

 

 

Vierailija
6/7 |
10.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näin on. Tekstiiliteollisuuden salaliitto tuo alhaiset lämpötilat ja "säästökoneet" jotka röykyttävät vaatteet pilalle "pesemällä" niitä ilman vettä eli hankaus kuluttaa.

Saavat enemmän vaatteita kaupaksi ja liikevaihto lisääntyy.

 

En nyt sanoisi, että on suorastaan uhkarohkeaa pestä joku kympin ryysy 60 asteessa pesuohjeen 30 asteen sijasta. Eihän siinä paljon menetä, jos menee pilalle mutta kaikki on voitettavana, jos vaate puhdistuu uudenveroiseksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
10.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ammattilaiselta kuultua: Kannattaa käyttää nestemäistä pyykinpesuainetta, koska jauhemainen ei monesti ehdi edes liueta pesuveteen pesuohjelman aikana jolloin sitä saattaa myös jäädä kuituihin ja aiheuttaa näinollen ihon kutinaa ja ihottumaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yksi kahdeksan