Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

13 vuotta siihen meni...

28.07.2013 |

Olin vuosia sitten todella aktiivinen täällä eri nimimerkillä, kahdellakin vissiin... Tilanteenani selittämätön lapsettomuus... sain yhden keskenmenon, joka päätyi kaavintaan tammikuussa 2000. Siitä vuoden söin e-pillereitä ja sitten aloimme silloisen mieheni kanssa yrittämään lasta. 

2007 erosimme, yli 5 vuoden yritys, tutkimus ja ns. kevyt hoitojen jälkeen (oviksen stimulointi, inssit...).

2007-2011 emme silloisen miehenikään kanssa käyttäneet mitään.

Väliin mahtui vielä yksi reilun vuoden suhde, jolloin sama juttu kuin aina.. ei ehkäisyä, muttei aktiivista yritystäkään sen puoleen siinä kohtaa.

Keväällä tapasin nykyiseni. Kerroin avoimesti tilanteestani, etten ole onnistunut raskautumaan ja etten käytä ehkisyä. Hormonaalinen ehkäisy ei sovi minulle muutenkaan, ja lapsi on ollut haaveissani jo vuosia. Emme siis aloittaneet mekään mitään, ja voinette vain kuvitella, millainen shokkiyllätys oli tehdä positiivinen testi 13- vuoden ehkäisyttömän kauden jälkeen. 

Kerkesin tekemään jo yhden negatiivisen, ja se pettymys oli suuri. Luulin menkkojenkin jo alkavan, kun tuhru alkoi, ja kesti 3 päivää. Rinnat olivat hyvin arat ja huonoa oloa oli ja muutenkin erilainen olo. Nega sai ajattelemaan kuitenkin, että kuvittelen. Tuhrut loppui ja ajattelin, että ehkä se johtui mun huonosta hb:stä että menkat jäi pois. Hb alle 80 siinä kohtaa (pitkä tarina...). 

Uutta testiä tein viikko negan jälkeen, ja jouduin aivan tolaltani kun siihen tikkuun piirtyi toinenkin viiva. Tein kolme testiä, yksi digi. 

Alussa tässä ollaan vasta, viime menkat alkoi 18.6, mutta ainakin olen raskaana. Mitä tahansa voi tapahtua... 

Miksi kerron tämän, on lohtua, toivottavasti heille, joista ei ole löydetty selittävää tekijää, mutta silti syli pysyy tyhjänä... 

Voimia kaikille ja peukkuja, toivon jokaiselle sitä onnellista lopputulosta. 

Kommentit (2)

1/2 |
23.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onnea kovasti - odotusaikasi venyi kovin pitkäksi, mutta aarre on sitäkin kalliimpi!

2/2 |
31.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Valitettavasti varhaisultrassa löytyi keskeytynyt keskenmeno :( Elokuussa jouduttiin tyhjentämään.. ja uutta plussaa ei ole näkynyt, ei kuulunut... ehkä..vielä joskus?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla