Mitä sinä tekisit tilanteessani?
Pidän avioliitostani hyvinä viikkoina ja hetkinä. Välillä taas on hetkiä, jolloin saan sen pysymään kasassa pitämällä huolen, että pysyn poissa aviomieheni silmistä, koska hän ei voi sietää minua tasaisin väliajoin. Onko suhteella mitään toivoa?
Kommentit (8)
Hän haluaa olla yksin ja minä en voi olla näkyvissä, koska ärsytän vain olemalla olemassa. Haukkuu sanallisesti, jos puhun hänelle jotain.
ap
Se, ketä ärsyttää, se menköön pois.
Eli miehesi poistukoon, jos häntä ärsyttää olemisesi. JOS siis päätät jAtkaa moisessa liitossa. Itse en jatkaisi.
Onko lapsia? Jos ei ole, on erittäin todennäköistä, että lapset myös ajoittain ärsyttävät miestäsi yhtä pahasti tulevaisuudessa. Se ei ole todellakaan hyvä kasvuympäristö lapselle. Jos päätät pysyä liitossa, teidän täytyy sopia, että _mies_ pahalla päällä ollessaan pysyy piilossa (edellyttää myös jonkin tilan luomista hänelle), ja muut saavat elää normaalisti kodissaan. Miehen täytyy myös noudattaa sopimusta, eikä ilmestyä rähjäämään teille olohuoneen sohvalta.
Eipä tuossa ole muuta sanottavaa kuin että ota ja lähde.
Heti.
Tuo on ihan sairasta että sun pitää omassa kodissasi piilotella kun ärsytät miestä, tuollaista virtahepoa et olohuoneeseesi voi kaivata.
Mikä aiheuttaa tuollaisen, onko siinä mitään kaavaa? Mitä tapahtuu rähinän jälkeen ja mistä tiedät kun se on ohi? Pyyteleekö mies anteeksi vai jatkuuko se normaali olotila vain rähinän jälkeen? Oletko kysynyt mieheltä rähinättömään aikaan miksi hän rähisee, kyllähän,sille pitää syy löytyä jos yhteistä elämää eletään.
Ja jos meinaat vielä samassa taloudessa asua miehen kanssa, niin laatisin säännöt tulevien mahdollisten tilanteiden varalle. Miehen pitää olla sen verran aikuinen, että osaa ajatella muitakin kuin itseään ja toimia sen mukaan, lähteä siis itse pois paikalta ja lopettaa haukkumiset.
Mitä se mies tekee kun ei voi sietää sua? Pahoinpiteleekö, loukkaako, vai ainoastaan pyytää ettet ole näkösällä? Onko miehellä joku mielenterveysongelma tai luonnehäiriö? Ei normaaliin parisuhteeseen minusta kuulu se, että puoliso joutuu piileksimään peloissaan toista. Vaikka olisi niin hirveät PMS-oireet naisella että "vihaa" miestään kerran kuussa, sillekin pitää tehdä jotain eikä vain sietää tilannetta.