Kasvatus- ja ohjausalan ammattitutkinto, pääseekö sillä lastenhoitajaksi päiväkotiin?
Mitä sanoo uusi varhiskasvatuslaki lastenhoitajan koulutuksesta? Entä käytäntö?
Kommentit (8)
"Kelpoisuusvaatimus: Varhaiskasvatuslain (540/2018) mukainen kelpoisuus.
Tehtävään soveltuva kasvatus- ja ohjausalan perustutkinto, sosiaali- ja terveysalan perustutkinto tai muu vastaava tutkinto, esim. lastenhoitaja, päivähoitaja ja lähihoitaja (lasten ja nuorten hoidon ja kasvatuksen koulutusohjelma)."
Onko tuo sama kuin entinen lastenohjaaja?
Ainakin kaveri on päässyt kyseisellä tutkinnolla päiväkotiin töihin.
Vierailija kirjoitti:
Onko tuo sama kuin entinen lastenohjaaja?
Miten niin entinen? Mä oon tänä vuonna valmistunut lastenohjaajaksi eli suoritin kasvatus- ja ohjausalan perustutkinnon. Ja olen nyt päiväkodissa töissä, helposti löytyi työpaikka.
Jos suoritat kyseisen alan perustutkinnon eli valmistut lastenohjaajaksi, niin olet pätevä lastenhoitaja ja töitä löytyy hyvin. Ammattitutkinto on taas joko koulunkäynnin ohjaaja tai perhepäivähoitaja, silloin ei ole pätevä lastenhoitajaksi päiväkotiin. Toki töitä voi silti saada, varsinkin yksityisiltä päiväkodeilta, mutta palkka on sitten epäpätevän palkka eli huonompi.
Toi perhepäivähoitajan ammattitutkinto on aika erikoinen kun se pätevöittää varhaiskasvattamaan lapsia omassa kodissa, mutta kun seinät vaihtuu päiväkodin seiniin niin pätevyys katoaa.
Tosin jos siihen lisäksi opiskelee 30op kasvatus pedagogiikkaa niin sitten saa pätevyyden päiväkotiin. Itse olen näin tehnyt, ja vaihtanut päiväkotiin, mutta täytyy sanoa että kyllä työ perhepäivähoitajana oli vaativampaa kuin päiväkodissa. Ja silti palkkaa saan nyt 500€ enemmän.
https://eperusteet.opintopolku.fi/eperusteet-service/api/dokumentit/605…
avustajaksi ehkä