Mitkä ovat suosikkisi riisiruuista
Muutin vähän aikaa sitten itsekseni ja minulle jäi paljon riisiä mistä en erityisesti välitä.
Olisko hyviä riisireseptejä On niin puuro, kuin perusriisejäkin.
Kommentit (17)
Jos et pidä riisistä, niin aika vaikea kenenkään on mitään ehdottaa. Ei ole kauhean kiva, jos joka reseptiin sanot "en tykkää". Kai sinä itse tiedät parhaiten, mikä on sellainen riisiruoka, jota edes siedät. Tai anna ne riisit jollekin muulle. Riisi kaikissa muodoissaan on minun lempiruokiani. Ehkä olin entisessä elämässä aasialainen :).
Jouluna riisipuuro, muuten en paljoa käytä. Kanan kanssa sopii hyvin.
Keitetty riisi hapanimeläkastikkeen kanssa tai minkä tahansa kastikkeen kanssa, joka peittää sen riisin. No ei kuitenkaan ruskeankastikkeen. Laittaa suolaa keitinveteen, niin maistuu paremmalle. Yleensä kukaan joka ei tykkää jostain, ei käytä suolaa. Esim. keitetyt kasvikset ilman suolaa on ihan kamalaa, en yhtään ihmettele, jos lapset ei tykkää kasviksista.
Vierailija kirjoitti:
Jos et pidä riisistä, niin aika vaikea kenenkään on mitään ehdottaa. Ei ole kauhean kiva, jos joka reseptiin sanot "en tykkää". Kai sinä itse tiedät parhaiten, mikä on sellainen riisiruoka, jota edes siedät. Tai anna ne riisit jollekin muulle. Riisi kaikissa muodoissaan on minun lempiruokiani. Ehkä olin entisessä elämässä aasialainen :).
Joo, tottapa tuokin. Mutta olen tylsä kokki, ja kiireinen joten uskon että on hyviä mitä koitan täältä löytää, En ikinä kirjoittisi tänne " en tykkää " viestejä, vaan olen kiitollinen kaikista.
Riisi kananmunalla. Riisi tonnikalalla.
RIISI PEKONILLA JA TUOREITA TOMAATTEJA.
RIISI PEKONILLA!! RIISI PEKONILLA!! RIISI PEKONILLA!!
Keitettyä riisiä paljolla suolalla, sitten iso voisilmä keskelle.
Vierailija kirjoitti:
Fried rice eli nasi goreng.
Mihin tuon nasi gorengin herkullisus perustuu? Ainesosien perusteella kuulostaa tylsältä, mutta on kyllä laajalti hehkutettu ruoka.
Olen tehnyt muutaman kerran risottoa puuroriisistä ja tulee tosi hyvää.
Riisiä voi käyttää myös ruokien seassa eikä pelkästään lisukkeena. Esimerkiksi käytän sitä täytetyissä paprikoissa pieninä määrinä muun täytteen seassa, kaalilaatikossa ja joihinkin pastejoihin sopii myös. Ja tosiaan tulee hyvää kunhan ei laita liikaa.
Näihin käytän itse: puuroriisiä puuroon, kaalilaatikkoon, maksalaatikkoon ja kaalikääryleisiin. Basmatia tikka masalaan ja muihin intialaistyyppisiin ruokiin. Risottoriisiä risottoon. Peruspitkäjyväistä kanaruokien lisukkeeksi ja esim. chili con/sin carneen. Viimeksi tein täytettyjä kesäkurpitsoja ja täytteessä oli hieman riisiä.
Aika vaikea vastata tähän, sillä riisi on monikäyttöistä ja ihmiset tekevät niin erityyppisiä ruokia. En minäkään erityisesti pidä perunasta, jos sillä tarkoitetaan laitospottuja tai keitettyjä perunoita, mutta onhan sekin monipuolinen raaka-aine, josta voi tehdä vaikka mitä. Riisi säilyy kyllä yli parasta ennen päivää ja avatut pakkaukset voi siirtää tiiviiseen astiaan, jos pelkää tuhoeläimiä.
Ja kasviksista pidän monissa muodoissa.