En halua mennä huomenna töihin
Kommentit (16)
Sama täällä :( Loman viimeinen päivä tänään. Voin jo kuvitella miten pahalle tuntuu kun kello soi aamulla... Ahdistaa niin paljon.
Minäkään en halua mennä.
Vaan pakko se on.
Viime yönä jo valvoin, kun ahdisti ajatus töihin paluusta.
Sama tunne täällä, en mitenkään jaksaisi aloittaa taas sitä "kaikki ok, voin hyvin"-roolin vetämistä ja esittämistä siellä, se on ihan helvetin vaikeata, kun koko ajan ihmisten ympäröimänä ja katseiden alla. Tiedän etten ensiyönä pahemmin nuku.
Sama täällä, vielä uusi työpaikka kaiken lisäksi.
Mä voin mennä ap:n puolesta. Oon ollut viimisen viiden vuoden aikana kolme pätkää töissä, kukin 2kk max. Opiskelen vielä ja tukia en saa, nyt loppuu vikatkin. Raha kiinnostaa aina ja työkokemus.
Jokaisella on vain yksi elämä täällä, siitä pitää tehdä sellaista että siinä viihtyy. Joskus se vaatii radikaaleja ratkaisuja kuten lopareitten ottamista. Minulla ainakin oma mielenterveys on rahaa tärkeämpi.
Itse saan onneksi aloittaa etänä, ahdistaa vähän vähemmän.
Mutta isoja muutoksia tulossa meillä työnkuviin tänä syksynä - ja pelkään, ettei ainakaan parempaan. Niin joo, ahdistaa.
Mä haluan, enää 5pvä ja sitten alkaa hyvät kelit ja kesäloma😊
Onneksi ei tarvitse mennä töihin vaan pärjään hyvin rahallisestikin. Onneksi ei tarvitse myöskään enää kaitsea lapsia. Saan vaan olla kuin sika vatukossa.
Ainahan viimeisenä lomapäivänä tympäisee ja yöllä nukuttaa huonosti. Itse aloitin työt viime maanantaina ja kuten aikaisempinakin vuosina, tiistai meni jo omalla painollaan. Nyt vaan katse kohti syyslomaa, mikä tulee aiemmin kuin nyt tuntuukaan.
Valvon tänään 07 asti. Katselen sitten parvekkeelta tupakan ja oluen kanssa, kun menette maukuen töihin. Sitten nukun kuin vauva, hyvin mielin.
No vielä on aikaa. Nyt interspecies reviewersit tulille, sitten vähän OW ja vähäsen tupakkakävelyä. ;)
Päivän jatkoja ja hyvää elämää!
Viikko vielä lomaa, mutta ahdistaa jo nyt kun tietää että se on yksi hujaus ja taas on sunnuntai.
2 viikkoa lomaa jäljellä. Ei ahdista yhtään mennä takaisin töihin. Pidän työstäni, kannattaisi ehkä vaihtaa alaa jos noin harmittaa?
Työmyyrä kirjoitti:
Ainahan viimeisenä lomapäivänä tympäisee ja yöllä nukuttaa huonosti. Itse aloitin työt viime maanantaina ja kuten aikaisempinakin vuosina, tiistai meni jo omalla painollaan. Nyt vaan katse kohti syyslomaa, mikä tulee aiemmin kuin nyt tuntuukaan.
Syysloma?? Ei ole sellaista. Joulupyhätkin sattuu viikonloppuun. Ensi vuoden helmi-maaliskuussa seuraavat lomat. 5viikkoa/vuosi.
Niin muakin. Onneksi viikko menee kuitenkin nopeasti, ja sitten on taas viikonloppu.
Älä mene. Minä en ainakaan mene. Koska ei ala työt vielä. En kyllä mene silloinkaan kun alkaa. Simple as that.