Onko muista ihanaa, kun tulee syksy
Kommentit (26)
Kaunis sana. Iloisesti Elokuu on avattu mustikkamaidoilla ja kylmällä siiderillä. Hyvästi helteet ja Tervetuloa Elo Syksy.
On Syyskuu on lempikuukauteni. Helmikuu oli ennen, silloin kun vielä oli lunta maassa, mutta nykyään ei täällä päin ole, joten ei sitten.
On,mutta koronan uusi aalto pelottaa.
Tykkään! Mulla on tapana käydä syyskuussa viikon patikkaretkellä Lapissa. Sitä aina odottaa koko kesän! :) Ei ole enää hyttysiä, mutta ei liian kylmää. Juuri sopiva ajankohta.
Kuka täällä jankkaa syksystä kokoajan? Joka päivä samantyylisiä aloituksia? Rauhoitu jo. Elokuu on vielä ihan kesää
Syksy on kaunista aikaa, mutta pimeys on alkanut ahdistaa jo nyt.. pelottaa, miten pärjään tulevat pimeät kuukaudet taas
Kaunista ja rauhallista. Rakastan.
Syksy on ihan jees, mutta viimeistään lokakuun puolella pimeys ja yleinen ankeus vie ainakin minusta voiton ja tekee vain mieli käpertyä ja nukkua koko paska pois. Marras-joulukuun myötä tuo olotila vain pahenee ja on hyvin vaikea löytää mitään positiivista tuosta vuodenajasta etenkin jos ei ole mahdollisuutta pieneen lomaan etelän lämmössä. Elämä voittaa sitten taas keväällä kun valon määrä lisääntyy ja mahdolliset lumet sulavat pois.
Kevät on paras vuodenaika. Päivät pitenevät, luonto herää, ei liian lämmintä, tunnelmalliset illat... Varsinkin viime huhti-toukokuu oli upeaa aikaa, jopa kaupungilla oli ilma raikasta koronarajoitusten ansiosta.
Vanhan sanonnan mukaan pihlaja ei kanna kahta taakkaa, eli kova marja - ja lumitaakka eivät osu samaksi talveksi.
Pihlajassa on marjoja. Onkohan syksy kevääseen saakka?
Lokakuun lapsena rakastan syksyä ja pimeitä iltoja ❤️
Marjoja näyttää tulevan paljon ja nopeasti. Ruusunmarjaa, pihlajanmarjaa ja tietysti metsämarjojakin enemmän kuin poimia jaksaa tai poimijoita yleensä riittää. Omenasatokin tuloillaan.
Pimeys on masentavaa, samoin lisääntyvät sateet. Lämpötila on vähän kaksijakoinen, mielummin +10 kuin +25, mutta toisaalta +18 on paljon parempi kuin esim +8-12. Tämän päivän +24 olisin mielelläni vaihtanut syksyn viileyteen, mutta toisaalta sykysllä on usein liian kylmä kun lähenee 10 astetta tai alle.
Harmi kun helteet aina pilaa kesän valon ja kuivuuden.
Syksy, ruska ja pimeys on ihanaa. Alkaa taas nukkua kunnolla, kun yöllä on pimeää ja viileää. Typerät punkit ja hyttyset häipyy.
Vesisade ei haittaa, kun pukeutuu säänkestävästi.
Voi ruveta miettimään joulua💝
Pidän myös syksystä, sen hiljaa hiipivistä samettisen pehmeistä, tummista illoista ja aina yllättävistä kuulaan kirpsakan viilentyvistä aamuista. Auringon valosta, missä on jo taitetta viileään kylmempään sävyyn. Ja kylmän kosteasta nurmikosta, minkä läpi juostessani kenkäni kastuvat kärjistä. Ilman täyttää makeiden syysomenoiden tuoksu.
Mutta ennen sitä nautin lämpimästä loppukesästä. :)
Vierailija kirjoitti:
Kevät on paras vuodenaika. Päivät pitenevät, luonto herää, ei liian lämmintä, tunnelmalliset illat... Varsinkin viime huhti-toukokuu oli upeaa aikaa, jopa kaupungilla oli ilma raikasta koronarajoitusten ansiosta.
Ensimmäiset kevätkukat ja lintujen muutto. Lähimetsässä oikein raikuu iloinen eri lintulajien laulu.
Täs kuus voi jo alkaa suunnittelemaan joulua.
Eiks joulukoristeet tuu jo syyskuus kauppojen hyllylle?
Syksy on ihana, koska sen jälkeen alkaa talvi. <3
On joo, syksy on paras vuuenaeka.