Miten saada poika eroon vaimoista. Vihjeitä
Poikamme 2v 11kk ei sitten millään pääse eroon vaipoista. Hän ei pääse isojen ryhmäänkään. Hän pissasi jo jonkun aikaa pottaan. Kakkaa vaippaan. Lapsi on kaikin puolin muuten kunnossa ja iloinen ja ikätasolla lääkärin mukaan. Kaikkea koetettu. Kannustetaan. Lapsi ei näytä kärsivän mutta päiväkoti kyllä. Mitä teemme.
Kommentit (5)
Ryhdy oikein inhottavaksi anopiksi. Sillä se siitä.
Kävi monta ideaa vaimosta eroon pääsemiseksi.
Tuota pitää muistella. Poikamme teki aikoinaan (muinoin) pitkään kakat ainoastaan vaippaan. Pelkäsi, et tippuu pönttöön tms.
Vierailija kirjoitti:
Ryhdy oikein inhottavaksi anopiksi. Sillä se siitä.
Hah hah. Oletpa hauska. Itsesi mielestä.
Nuoremmasta lapsesta en muista, mutta vanhempi pelästyi pottaa kun innokas mamma yritti istuttaa häntä väkisin.
Pissasi kyllä pottaan, mutta kakkaa varten meni verhon taakse piiloon.
Kerran kun imuroin ja lapsi oli ilman vaippaa, en ehtinyt hakea pottaa. Niinpä hän haki sen itse.
Eli potalla käymisestä pitää tehdä luonteva tapahtuma. Joskus on ollut tapana syöttää lapsi samaan aikaan, koska suoli tyhjenee helposti kun toisesta päästä täytetään. Tätä äitinikin suositteli, mutta hän oli vielä pyykin-ja vaipansäästäjä-sukupolvea. Mahdollisimman äkkiä mahdollisimman omatoimiseksi.
Eroon Vaipoista ei vaimoista