Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Onko vesipiippu vaarallista?

Vierailija
01.07.2013 |

Siis voiko sitä käyttää alaikäiset?

16v kamu oli laittanut faceen kuvan mis polttaa vesipiippuu ja sanoo et se on täysin vaaratonta...

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
01.07.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei oo kiellettyä, mutta tuskin täysin vaaraton kun savua hengitetään.

Vierailija
2/5 |
01.07.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos siinä käytetään tupakkaa, kannabiksesta puhumattakaan, se on myös haitallista ja alaikäisiltä kiellettyä.

 

Olen pari kertaa polttanut vesipiippua ja kieltämättä makutupakka maistuu todella miellyttävältä vesipiipusta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
01.07.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Piippu sinänsä ei ole vaarallinen. Se todennäköisesti on, mitä siinä poltetaan, on se sitten tupakkaa, kannabista,kokaiinia tai heroiinia - Tai vaan jotain "yrttejä". Se, että ylipäänsä minkään palavan savua vedetään keuhkoihin, ei ole kovin terveellistä, mutta ei se vesipiippu siitä tee sen vaarallisempaa kuin mitä se savu Muutenkin olisi. Ei se tosin tee siitä turvallisempaakaan.

Vierailija
4/5 |
01.07.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos siinä ei polta tupakkaa tai mitään huumeita, se on laillinen. Terveyshaittoja sillä toki on, vaikka useat väittävät sen olevan täysin harmitonta.

Vierailija
5/5 |
01.07.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

THL:n sivuilta:

 

Vesipiipun käyttöön liittyy terveydellisiä riskejä. Vesipiipun polttoon liittyy useiden terveydelle haitallisten ja vaarallisten aineiden suuremmat pitoisuudet verrattuna tehdasvalmisteisen savukkeen polttoon:

karsinogeeniset aineet
terva
häkä
nikotiini.

Karsinogeenisten aineiden, kuten formaldehydin, pitoisuudet ovat suurempia vesipiipusta imettävässä savussa kuin tehdasvalmisteisissa savukkeissa (Schubert ym. 2012). Näiden yhdisteiden on esitetty olevan keskimäärin 5-kertaisia vesipiipun tyypillisessä käyttökerrassa verrattuna tehdasvalmisteisen savukkeen tyypilliseen käyttökertaan (Shihadeh ym. 2012).

Tervapitoisuudet ovat vesipiipun tyypillisessä käyttökerrassa huomattavasti suuremmat verrattuna savukkeen polttoon. Ero on jopa 32-kertainen. (Shihadeh ym. 2012.)

Häkäaltistus on merkittävästi suurempaa, noin 8-kertaista vesipiipun poltossa verrattuna tupakointiin (Shihadeh ym. 2012). Vesipiipun poltto onkin liitetty häkämyrkytyksen saamisen mahdollisuuteen (ks. Arziman ym. 2011). Häkämyrkytys voi pahimmillaan olla hengenvaarallinen, sillä häkä estää verta kuljettamasta happea esimerkiksi aivoihin ja sydämeen.

Nikotiinipitoisuudet eivät ole eronneet merkitsevästi tupakkakasvia sisältävien ja sisältämättömien poltettavien seosten välillä. Tupakkakasvia sisältävästä seoksesta on saatu yhtä paljon nikotiinia kuin tehdasvalmisteisista savukkeista. (Shihadeh ym. 2012.) Joissain tutkimuksissa vesipiipun kautta poltetusta tupakasta on mitattu 1,7-kertainen määrä nikotiinia verrattuna savukkeeseen (Cobb ym. 2010; Eissenberg & Shihadeh 2009).

Veden vaikutus

Vesipiipun käyttöön liittyy mielikuva, että vesi toimisi tehokkaana haitallisten aineiden suodattajana (Roskin & Aveyard 2009). Tämän vuoksi vesipiipun käyttöön ei liitetä samanlaisia terveydellisiä haittoja ja vaaroja kuin savukkeen polttoon (ks. myös Ward ym. 2007). Vedellä on joidenkin aineiden, kuten nikotiinin ja karbonyylien, kohdalla todettu pieni suodattava vaikutus (Hadidi & Mohammed 2004; Schubert ym. 2012). Veden suodattava vaikutus on kuitenkin hyvin pieni, jopa merkityksetön, ja vesipiipun poltto näyttäytyy useiden haitallisten aineiden suhteen jopa haitallisemmalta verrattuna tupakointiin.

 

http://www.thl.fi/fi_FI/web/fi/aiheet/tietopaketit/tupakointi/vesipiippu