6kk ikäisen kanssa reissuun
Hei,
olemme suunnitelleet matkaa joko Espanjaan tai Kreikkaan vauvan kanssa, joka olisi matkalle lähtiessä puoli vuotias. Mieleen on tullut muutamia asioita;
onko vauvaa turvallista uittaa lasten altaissa? Lähinnä puhtauden kannalta..
Onko näissä maissa hyvin saatavilla soseruokia ja vaippoja? Vauva on vielä muuten imetyksellä, joten maidosta ei tarvitse onneksi huolehtia.
Täytyykö matkarattaat pakata itse johonkin pussiin, vai pakataanko ne kentällä?
Millaisen matkalaukun vauvalle voi ottaa, vai onko vauvan tarvikkeet laitettava vanhempien laukkuihin?
Matkustaako vauva sylissä bussimatkan kentältä hotelliin?
entä voiko vauvan kanssa varata huoneen Finnmatkojen "bluecouples" hotelleista, vai onko parempi valita perheille suunnattu hotelli?
vielä ruokailusta, uskaltaakohan vauvaa syöttää esim hotellin ruokailuvälineillä?
Ja ylipäätään, onkohan hyvä idea lähteä pienen kanssa matkaan? Ja ovatko nämä hyviä maa-vaihtoehtoja vauvan kanssa?
kiitos vastauksista jo etukäteen! :)
Hei!
Kiitos viestistäsi.
Kreikka ja Espanja ovat varmasti oikein oivallisia vaihtoehtoja vauvan kanssa matkustettaessa. Molemmissa maissa matkailua on ollut pitkään ja nykyään myös lasten vaippoja ja ruokia on hyvin saatavilla. Olemme listanneet tarkempia tietoja sekä vinkkejä oheisen linkin alle http://www.finnmatkat.fi/Lomavalikoima/Perhelomat/Lasten-kanssa-lomalla/
Vauvaa voi hyvin syöttää hotellin ruokailuvälineillä. Toki eri maassa on erilainen bakteerikanta joten yleisestä hygieniasta on hyvä pitää huolta.
Vauvan kanssa uimaan kannatta lähteä varoen ja seurata ensin kuinka lapsen iho reagoi altaan veteen. Vilvoittelut on hyvä pitää lyhyinä ja päättää aina huolelliseen klooriveden pois suihkutteluun. Kloorivedessä ei myöskään kannata sukellella. Myös vilvoiteltaessa lastenaltaassa tulee vauvalla olla uimavaippa. Matkan aikana kannattaa huolehtia myös riittävästä aurinkosuojasta ja hakeutua aina varjoisaan sekä vilpoisaan paikkaan.
Vauvalla saa olla mukana oma ruumaan menevä matkalaukku sekä rattaat. Matkatavaroiden painorajat vaihtelevat kuitenkin lentoyhtiöittäin, joten lentoyhtiön säännöt on hyvä tarkistaa kun matka on varattu. http://www.finnmatkat.fi/Hyva-tietaa/Lentomatka/Matkatavarat/
Rattaat kannattaa pakata jo kotona ja pakkauspussi säilyttää paluumatkaa varten. Lentokentillä ei välttämättä ole saatavilla suojapusseja lastenrattaille. Bussimatkan lentokentän ja hotellin välillä vauva matkustaa vanhemman sylissä.
Suosittelen teille lämpimästi jotain useista Blue Village –perhehotelleistamme. Blue Village -hotelleissamme on mahdollisuus all inclusiveen ja pienet lapset on otettu hyvin huomioon. Hotelleilla on mm. vauvojen hoitotila sekä oma supermarketti.
Blue Couples –hotellimme ovat aikuisille eikä hotelliin voi varata matkaa lasten kanssa.
Hyvä hotellivaihtoehto voisi olla vaikkapa Kreetan Blue Village Creta Paradise. http://www.finnmatkat.fi/Lomakohde/Kreikka/Kreeta/Gerani/Atlantica-Creta-Paradise/
Mukavaa loman suunnittelua!
Ystävällisin terveisin
Terhi / Finnmatkat
myynti@finnmatkat.fi