Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Toiminimi rekisteröity Suomeen, voinko silti työskennellä ulkomailla?

Vierailija
28.06.2013 |

Vai haluaako asuinmaani Ruotsi kenties osan tuloista? Voinko edes pitää toiminimeä Suomessa jos asun Ruotsissa?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
28.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos olet perustanut toiminimen Suomeen vähintään 6kk ennen Ruotsiin muuttoa, voit anoa tilapäistä lupaa työskennellä toisesta maasta käsin. Luvan saa maksimissaan 5 vuodeksi + sen jälkeen on vielä mahdollisuus anoa laajennusta. Sosiaaliturvan osalta voi perheenjäsenille tulla sitten tuolla lisälaajennusosalla ongelmia, jos he muuttavat ilman työntekoa mukanasi. Tästä en ole varma, koska Ruotsin ja Suomen välillä on niin paljon esim. muihin EU-maihin verrattuna erikoissääntöjä.

Löydät kyllä tietoa tästä virallisemmaltakin taholta, jos vain isket haun nettiin. Itse tunnen perheen, joka muutti 4:ksi vuodeksi Italiaan. Mies muutti toiminimensä Suomesta ja vaimo oli sen ajan vanhempain vapailla ja hoitovapaalla. Heidän kohdallaan pitempi kuin 5 vuoden poissaolo olisi ollut mahdoton em. sosiaaliturvasyistä, joita en uso Ruotsin kohdalla olevan.

Vierailija
2/2 |
28.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin ja verotus menee käsittääkseni täysin Suomen mukaan, paitsi ... ehkä terveydenhoitoon liittyvät verot tulee ruotsalaisittain? Etsi tosiaan verkosta.

Terv. edellinen

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yhdeksän seitsemän